AktüelEkolojiBen bir arktik iklim araştırmacısıyım. Donald Trump verilerimi siliyor – Victoria Herrmann

Kaynak: The Guardian Gazedda için çeviren: Aycan Akçın Motivasyonu politik olan bu veri silme işlemleri, Kuzey Kutbu’nun küresel ortalamanın iki katı kadar hızla ısındığı bir zamanda ortaya çıktı. Arktik iklim araştırmacısı olarak, paylaşılan verilerde yaratılan boşluklara alışkınım. ABD Arktik sularının sadece % 1’inden biraz fazlası modern standartlara göre incelenmiştir. Doğruyu söylemek gerekirse, bugün kullandığımız bazı haritalar ikinci dünya savaşından bu yana güncellenmemiştir. Yine de, son iki aydır, farklı türden keşfedilmemiş sularda geziniyorum: elimizde olan az...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kaynak: The Guardian

Gazedda için çeviren: Aycan Akçın

Motivasyonu politik olan bu veri silme işlemleri, Kuzey Kutbu’nun küresel ortalamanın iki katı kadar hızla ısındığı bir zamanda ortaya çıktı. Arktik iklim araştırmacısı olarak, paylaşılan verilerde yaratılan boşluklara alışkınım. ABD Arktik sularının sadece % 1’inden biraz fazlası modern standartlara göre incelenmiştir. Doğruyu söylemek gerekirse, bugün kullandığımız bazı haritalar ikinci dünya savaşından bu yana güncellenmemiştir. Yine de, son iki aydır, farklı türden keşfedilmemiş sularda geziniyorum: elimizde olan az miktarda güncel verinin Trump yönetimi tarafından silinmesi.

2016’nın sonlarına doğru şu şekilde uyarıldık: “elinizdeki verileri kaydedin, iklim ölçümlerini yedekleyin, Amerika’nın en kötü çevre kirleticilerinin haritalarını arşivleyin, öğrencilere “avlu” ekosistemleri öğreten eğitim portallarını evraklayın.”

Yeni yönetim tarafından büyük bir revizyon yapılacağının öngörülmesi üzerine dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, değiştirilmeden veya kaldırılmadan önce hükümet sitelerinden pek çok dosyayı kopyalamak için alarma geçti. Ancak, alıntılamaları ortadan kaldırmak web sitesi güncellemelerinden çok daha ciddi bir sonuç doğuruyor. Her geçersiz sayfa, Trump yönetiminin bilimsel kanıtlara erişimi sınırlayarak iyi politika kararları alma yeteneğimizi kasıtlı olarak baltalama çabasıdır.

Daha önce de yok edilen bu tür veriler oldu. Sadece üç yıl önce, Arktik iklim araştırmacıları, başka bir dünya liderinin binlerce bilimsel belgeyi kamusal alandan silmesine tanık oldu. 2014 yılında Kanada Başbakanı Stephen Harper, dünyada tek Kuzey Kutbu merkezi de dahil olmak üzere toplam 11 balıkçılık ve deniz okulu bölgesel kütüphanesini kapattırdı. Yüzyıldan fazla süren araştırmaları içeren yüzlerce rapor ve çalışma bu süreçte imha edildi – ki bu hala toparlayamadığımız tarihi bir kayıptır.

Dediğim gibi bu yok edişler Kuzey Kutbu’nun küresel ortalamanın iki katı kadar hızla ısındığı bir zamanda ortaya çıktı. Sadece bu hafta, Arktik’in kış deniz buzulunun kaydedilmiş tarihte en düşük seviyeye düştüğü bildirildi. Isınmış ve buzulu eriyen bir Kuzey Kutbu’nun etkileri çok açık: kutup ayıları ve diğer Kuzey Kutup hayvanları için yaşam alanlarındaki düşüş; Alaskalıları evlerini terk etmeye zorlayacak kıyı erozyonundaki artışlar; ve öngörülemeyen koşullar ve tehlikeli buzullardan oluşan filo rotasının açılması.

Verilerin zaten az olduğu uzak bir bölgede kamuya açık devlet rehberliğine ve verilere şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Modern Arktik araştırmacılarının, tarihi bilimsel keşiflerin bıraktığı boşlukları doldurmak için deneyler yapması ve veri toplaması için koşullar yeterince zor. Gezegendeki fiziksel olarak en zorlu ortamlardan birinde çalışırken, politik kasıtlarınızın yarattığı yeni veri boşluklarını dolduracak vaktimiz yok. O yüzden, lütfen Başkan Trump, verilerimi silmeyi bırak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık