koronavirus“Belirtiler olmasına rağmen test yapmadılar!”

İskele'de pozitif vaka çıkan karı kocanın torunu, kişisel Sosyal medya hesabından süreçle ilgili açıklamada bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 17, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İskele’de pozitif vaka çıkan karı kocanın torunu, kişisel Sosyal medya hesabından süreçle ilgili açıklamada bulundu. Etik kurallar çerçevesinde ismini açıklamayacağımız genç açıklamasında “bir buçuk aylık karantina tek bir kişiyi, belirtiler olmasına rağmen yeterli özeni gösterip ilgili testler yapılmadığı için toplum olarak bizi en başa döndürdüler. Demek ki her şey kontrol altında değilmiş. Demek ki daha özen göstermek gerekirmiş. Demek ki siz bu işi yapamıyorsunuz!” dedi. Açıklama şöyle:

İki gündür hastaneden yayılan bulaş için Sağlık Bakanlığı veya Mağusa Devlet Hastanesi yönetiminden açıklama beklememe rağmen halen daha resmi bir açıklama gelmemesi durumun ne kadar da acemice yürütüldüğünün bir göstergesidir.

İskele’de pozitif çıkan vakalar dedem ve eşidir. Bundan dolayı olayın nasıl geliştiğini, ne kadar basit hatalar yapıldığını ve bu zorlu süreçte salgın ile hastane yönetiminin ve ilgili doktorun ne kadar vurdumduymaz olabileceğine birebir şahit oldum.

Dedemi ilk 23 Mart tarihinde prostatı ile ilgili şikayetinden hastaneye yatırdılar. Kendisi 84 eşi 78 yaşında risk grubu içerisinde bulunan iki insanı taburcu olacakları tarihe kadar başka boş odaların mevcut olmasına rağmen yanlarına farklı farklı insanlar yatırılarak hali hazırda zaten riski artırmışlardır.

Covid 19 diye adlandırılan hastalığı bulaştıkları şahısın ciddi şekilde öksürdüğünü tüm gece ağrı ve sızıdan inlediğini kendilerinin risk grubu içinde olduklarından dolayı korktuklarını orada çalışan sağlık görevlilerine aktarılıp odalarının değiştirilmesini talep etmelerine rağmen boş odanın olmadığı kendilerine aktarıldı. Oysa hastanede boş odaların olduğunu kendi gözleriyle görmüşlerdir.

Hastalığın en belirgin semptomlarından olan öksürüğü görmezden gelip ciğerleri parçalanırcasına öksüren şahısa test yapma ihtiyacında bulunmamışlardır.

Bir hafta sonra kendi rızaları dışında taburcu edilecekleri kendilerine iletildiğinde dedemin çok halsiz olduğunu bu durumda evde sıkıntı yaşayacaklarını taburcu olmak istemediklerini aktarmalarına rağmen sanki kendileri talep etmiş gibi kendilerine bir kağıt imzalatılıp taburcu edilmişlerdir.

13 Nisan tarihinde yeniden kontrol için hastaneye gittiklerinde prostatının iyileşmesinde bir ilerleme olmadığı için ilgili doktor yeniden hastaneye yatırma kararı almıştır. Ancak kendilerini yatıracakları oda başhekim tarafından kilitlendiği için risk grubunda olan aile fertlerimiz sabahtan öğlene kadar acilde tutulmuştur. O odada niçin ısrar edildiğini başka odaya niçin yatırılmadıkları ile ilgili halen daha bir bilgimiz olmamakla birlikte yer yoksa özele gidelim teklifini de ısrarla reddetmişlerdir.

Hastane yönetiminin ve ilgili doktorun Dedeme bir operasyon yapılacağı doğru olmakla birlikte hemen ameliyata alınacakmış gibi aktarıp testi onun için yaptıklarını iddia etmeleri de olayı ayrı bir muammaya sokuyor. Çünkü  dedemin hemen operasyona alacağına dair bir bilgi ne kendisine ne de aileden birine verilmemiştir.

Sonrasında hem dedemin hem de eşinin hem hızlı testleri hem de PCR testleri pozitif çıkmıştır.Ancak o güne kadar sağlık sebeplerinden dolayı kendi başına hareket edemeyen bir insanin diğer aile üyelerinin yardım etme zorunluluğundan dolayı diğer aile üyeleri ile temas etmek zorunda kalmıştır.

Bu süreçten sonra kimlerle temas ettiklerini bir bir ve açık şekilde aktarmışlardır. Temaslı olarak aktarılan şahısların hepsi negatif çıktığından bu sefer hastalığın hastaneden bulaşıldığı ihtimali artmıştır. Ancak hastane başhekimi kendinin ve ilgili doktorun sorumsuzluğunu başkalarına yıkma niyetinde olduğu için dedemin eşini temaslıları kendisinden gizlediği iddiası ile azarlamaya kalkmıştır.

Günün sonunda dedemin eşi yanlarında yatan şahıstan o kadar bir şüphelenmişti ki ismini not etti ve bunu da hastane yönetimine aktararak salgının daha fazla yayılmamasına ciddi bir katkı koymuştur. Hastane yönetiminin yapamadığını 78 yaşında bir kadın yapmıştır.

Ama artık çok geçti ilgili şahıs Türkiye’den gelen bir makinist olduğu için yüzlerce insana bilmeden temas etmiş bulundu.

Bir buçuk aylık karantina tek bir kişiyi, belirtiler olmasına rağmen yeterli özeni gösterip ilgili testler yapılmadığı için toplum olarak bizi en başa döndürdüler. Demek ki her şey kontrol altında değilmiş. Demek ki daha özen göstermek gerekirmiş. Demek ki siz bu işi yapamıyorsunuz!

Umarım bu süreç herkese bir ders olmuştur ve bir yenisi daha yaşanmaz.

Bu arada bu konu ile ilgili sorumluluğu olmayan tüm sağlık çalışanı ve doktorları tenzih ederim.

Sağlıcakla kalın bugünler de geçecek!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık