AktüelKıbrıs SorunuBelirsizlik endişeye yol açıyor

Spehar Kıbrıs müzakerelerini sürdürmedeki belirsizlik nedeniyle endişe ifade etti
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Geçtiğimiz Cuma akşamı Birleşmiş Milletler polislerinin madalya töreninde konuşan BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi ve adadaki BM Barış Gücü (UNFICYP) Başkanı Elizabeth Spehar, Kıbrıs’la ilgili müzakerelerin başlaması beklentilerindeki belirsizlik nedeniyle endişeli olmaya devam ettiğini açıkladı.

Spehar, gerek Kıbrıs gerekse bölge için “bu kritik zamanlarda” Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’ta barış hedefine ve liderlere ama aynı zamanda herkes için ortak parlak bir gelecek yolunu açmaları konusunda erkek ve kadınlara yardım etmeye sıkı sıkıya bağlı olmaya devam ettiklerini vurguladı.

Son zamanda yapılan kamu araştırmalarının barış arzusunun her iki toplumda da ve çoğu Kıbrıslılar arasında bir öncelik olmaya devam ettiğini hatta bu arzunun daha da güçlendiğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

BM Yetkilisi UNFİCYP’in Kıbrıs’la ilgili müzakereleri desteklemede hayati bir rol oynadığını ve aynı zamanda müzakerelerin başarılı olması ve yaşayabilir ve kalıcı bir sonuca varılması için gerekli koşulların oluşturulmasına yardım etmeye devam ettiğine vurgu yaptı.

Bu arada, bir hükümet kaynağının pazartesi günü Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile görüşmemesinin “bir sürpriz olacağını” belirtti. Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’in de geçen hafta açıkladığı gibi, söz konusu görüşmenin kasım ayı sonlarında bir Avrupa kentinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Aynı kaynak, belirlenmesi gereken tek şeyin görüşmenin ne zaman ve nerede yapılacağı olduğunu, bu amaçla Birleşmiş Milletlerle  görüşme hattının açık olduğunu vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık