AktüelEkonomi PolitikBelediye reformundan Toplu İş Sözleşmesi iptalleri çıktı

Tüzel kişiliği sone eren belediyeler ile birleşen belediyeler de dahil toplam 13 belediyede yapılan toplu iş sözleşmeleri feshedilecek.
Gazedda KıbrısMart 19, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Tüzel kişiliği sone eren belediyeler ile birleşen belediyeler de dahil toplam 13 belediyede yapılan toplu iş sözleşmeleri feshedilecek.

Toplam 13 belediyenin sendikalar ile belediyeler arasında bu yasa yürürlüğe girmeden önce yapmış oldukları toplu iş sözleşmeleri hükümsüz olacak, fesh ve iptal edilecek.

Toplu iş sözleşmeleri yeniden tadil edilerek düzenlenecek ve belediyelerde yeniden yetkili sendika belirlenecek.

Süresiz grev sebebidir

Bahsi geçen belediyelerin pek çoğunda örgütlü olan Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Ömer Naşit konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bahsi geçen yasa tasarısının süresiz grev sebebi olduğunu ifade etti. 

Takke düştü kel göründü

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Koral Aşam ise, takkenin düştüğü ve kelin göründüğünü belirterek, mevcut hükümetin anlayışının 10 yıl içinde bir yere getirilen Toplu İş Sözleşmelerini sıfırlama niyetinde olduğunu kaydetti. 

Aşam şunları kaydetti: 

Hükümetin reformdan anladığı, Belediyelerdeki ekonomik açıkları emekçi haklarını ortadan kaldırarak  tadil etmek. Dev-İş’e bağlı tüm belediye emekçileri, emekçi hakları üzerinden siyasi istikbal planlayanlarla mücadelemiz en erken zamanda başlıyor. Gazamız mübarek olsun.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık