AktüelGazedda'nın GündemiBelediye Başkanları ile BES ortak hareket kararı aldı

Hükümetin bugün açıkladığı ekonomik pakette belediye emekçilerinin 'elzem' grupta sayılmamasına tepki çığ gibi büyüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 26, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Hükümetin bugün açıkladığı ekonomik pakette belediye emekçilerinin ‘elzem’ grupta sayılmamasına tepki çığ gibi büyüyor.  

Hükümet, bugün akşam saatlerinde yeni ekonomik paketi açıkladı. Birçok hakkın sıfırlandığı pakette, özel sektör emekçileri yok sayılırken, tüm toplumun artıklarını temizleyen belediye emekçileri de ‘elzem’ gruptan sayılmadı.

Emekçilerin ‘elzem’ gruptan sayılmaması, maaşların da kesintili ödeneceği anlamına geliyor. Açıklanan paket sonrası Belediye Emekçileri Sendikası, üyelerine yarın sabah işe gitmeme çağrısı yaptı. Öte yandan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da alınan kararı eleştirerek, yapılanların tüm mücadeleye sekte vuracak bir yaklaşım olduğunu bildirdi.

Öte yandan GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, Belediye Emekçileri Sendikası ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile yarın sabah 06.30’da Sanayi’de belediye işçileri ile bir araya geleceği öğrenildi.

9 belediye başkanı ile ortak hareket

Belediye Emekçileri Sendikası, hükümetin aldığı bu haksız kararla ilgili olarak 9 belediye başkanı ile görüştüğü ve başkanlardan destek sözü aldığı da öğrenilirken, bu çerçevede yarın sabah Mehmet Harmancı ve BES yönetiminin üyelerle toplantı yapacağı ve kararın birlikte alınacağı ifade edildi.

9 belediye ise şöyle:

Lefkoşa Türk Belediyesi, Lefke Belediyesi, Lapta Belediyesi, Dipkarpaz Belediyesi, Esentepe Belediyesi, Alsancak Belediyesi, Yeniboğaziçi Belediyesi, Tatlısu Belediyesi ve Değirmenlik Belediyesi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..