Belçika’da hayat felç olacak

Belçika’da 13 Şubat Çarşamba günü genel greve gidiliyor. Demiryollarından, kamyon şoförlerine kadar tüm sektörler grevden etkilenecek.

Genel grev çağrısı Belçika’nın güçlü sendikaları tarafından yapıldı. Salı gecesi saat 22.00’de başlayacak olan grev, Çarşamba günü aynı saatte sona erecek.

İş yerleri, özel şirketler ve idari kurumları dahil tüm sektörler grevden etkilenecek. Sosyalist, Hristiyan ve Liberal sendikalar yaptıkları ortak açıklamada, taleplerinin cevap bulmaması halinde grevin sürdürüleceği uyarısında bulundu.

Demiryollarında çok az sayıda tren seferi gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Havayollarında Brussels Airlines, 200’ü aşkın uçuşu iptal ederek, 16 bin dolayında yolcusuna geri ödeme veya başka bir tarihe seyahat önerdi. Charleroi -Bruxelles-Sud havaalanı tamamen felç olacak.

Hastane, yerel ve federal polis, atık toplayıcıları gibi diğer sektörler de iş durdurarak greve katılacak. Ayrıca liman çalışanları ve kamyon şoförleri de greve katılacaklarını bildirdi. Bununla birlikte alışveriş merkezleri ve şirketlerin önünde barikatlar kurulması planlanıyor.

Belçika’da sendikalar en son Aralık 2014’te dönemin liberal hükümetinin ekonomi programına karşı bu çapta bir eyleme gitmişlerdi.

Tepkinin kökeninde, 2019 ile 2020 yıllarına ilişkin ücret sorunu konusunda işverenlerle görüşmelerin kesilmesi yer alıyor. Sendika yetkilileri, yüzde 0,8’lik ücret artışını yetersiz görüyor.

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Gazedda Sosyal Medya

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

Gazedda sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et