AktüelEkolojiYaşamBektaş: “Bez çanta kullanmak yaşam biçiminiz olsun”

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2018
Djumba Hotel & Cafe

1 Aralık’tan itibaren hayata geçen naylon poşet uygulamasına ilişkin olarak çevre mühendisi Nilden Bektaş, kamuoyu bilgilendirici bir paylaşım yaparak, “Bez çanta kullanmak bir yaşam biçiminiz olsun” çağrısında bulundu. İşte Bektaş’ın paylaşımı:

“Naylon poşet uygulamasına ilişkin bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı olduğunu düşünüyorum , buna dair bulanıklığın giderilmesi için ;
1- Uygulama, yıllardır tamamlanmayan “Ambalaj atıklarının kontrolü tüzüğü” hazırlanıp yürürlüğe girdiği için başlamıştır.
2- Söz konusu tüzük, sanıldığının aksine sadece naylon poşetlerinin ücretli olmasını içermiyor. Atığı üreten sorumludur ilkesinden hareketle ; Ambalaj üreticilerine, tedarikçilere, piyasaya sürenlere ve yetkilendirilmiş kuruluşlara bir çok sorumluluk yüklüyor.
3- Bu uygulama ile marketlerin gelir elde etmesini engellemek maksadıyla çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda her satıştan devlete bir miktar para aktarılması ve bu miktarın çevre yatırımlarında kullanılması hedeflenmiştir .
4- Naylon poşet kullanmayın ! Bez çanta kullanmak bir yaşam biçiminiz olsun . Keyifli olduğunu göreceksiniz.
5-Tüzüğü hazırlayanlara ve başta Çevre Mühendisleri Odasi olmak üzere katkı koyan tüm taraflara teşekkür ederim.
6-Her tüzükte olduğu gibi bu tüzükte de denetim esastır, tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi dileğiyle.”

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©