koronavirusBayraktar: Virüs agresif seyrediyor, ciddi tedbirler alınmalı

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Nesil Bayraktar BRT’de 14. Saat programına telefonla bağlanarak pandemi ile ililgili gelinen son durumu değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Nesil Bayraktar BRT’de 14. Saat programına telefonla bağlanarak pandemi ile ililgili gelinen son durumu değerlendirdi.

İşte Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr  Bayraktar’ın söylediklerinden öne çıkan başlıklar:

“Günde ortalama 1 veya 2 hasta yoğun bakıma alınır duruma gelindi”

“Yoğun bakım ünitesinde 7 kişinin olduğu bilgisi doğrudur. Yoğun bakım uzmanlarımızdan Doktor Şükrü Onbaşı’nın da bize verdiği bilgi doğrultusunda artık günde ortalama 1 veya iki hasta yoğun bakıma alınır durumuna geldik”…

 “Virüs agresif seyrediyor, ciddi tedbirler alınmalı”

“Ne yazık ki virüs daha  agresif seyrediyor.Bu anlamda ciddi tedbirler alınması ve gerekli denetlemeleri biran önce artık daha ciddi ve virüs kadar agresif şekilde açıkcası yapılması gerekiyor. Çünkü şuan için gerek otellerimizde takip ettiğimiz gerekse karantina yataklı servislerimizde takip ettiğimiz hastalarımız var. ”

“Vakalarımız hafif griple değil zatürre ile başvuruyor”

“Vakalarımız artık hafif grip gibi değil. Zatürre ile bize başvuruyor. Ve bu zatürre ile başvurmalarının sonucunda ne yazık ki belli bir oranda hastamız daha öncesine göre daha yüksek bir oranda hastamız yoğun bakım ihtiyacı veya solunum desteğine ihtiyaç duyacak klinik vakalara ulaşıyor.”

“Acil durum hastanesindeki bloğun birini şu an tamamen doldurmuş durumdayız”

“Vakalarımız bugün 20’ninde üstüne çıkmış olabilir. Bu da fazlasıyla ciddi bir artış. Artık şuan 20-30’lardan değil 40 ve 50 vakalardan bahsetmek söz konusu olabilir. Bu nedenle açıkcası hepimiz endişe duyuyoruz. Çünkü bildiğiniz üzere Acil Durum Hastanesindeki bloğun birini şuan tamamen doldurmuş durumdayız. Enfeksiyon Servislerindeki yataklarımız dolmuş durumda.Ve bu anlamda da yer ihtiyacımız ortaya çıkacak. İyileşen hastalarımızı taburcu etmeye çalışsak da takipleri devam etmesi gereken ciddi miktarda hastamız söz konusu.”

“Diğer ilçeler yayılma ihtimalinden endişe duyuyoruz”

“Şuan endişe  duyuyoruz. Taramalarla beraber pozitifleşen veya  pozitif saptanan tüm hastalara ulaşmaya çalışırken, ne yazık ki kısmı iç göç yaşandığı için bundan 2-3 hafta sonrası için endişe duyuyoruz. Diğer ilçelerimize de yayılma ihtimalinden ötürü.”

“Koronanın şu dönemki seyri kendi başına ölümcül hale geldi”

“Yoğun bakımda şuan risk grubu yaşlarda olmayan hastalar bulunuyor. Koronanın şu dönemki seyri kendi başına zaten ölümcül hale gelmiş durumda. Virüsün akciğerde yarattığı tahribat ne yazık ki ölüme sebebiyet veriyor. Gencim bana birşey olmaz, grip gibi geçip gidecek duruşu açıkcası bir iki haftadır ortadan kalkmış durumda.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık