AktüelEkolojiBatı Hint Okyanusu’ndaki tüm mercan resifleri çöküyor

Batı Hint Okyanusu'ndaki tüm mercan resiflerinin, küresel ısınma ve aşırı avlanma nedeniyle önümüzdeki 50 yıl içinde yüksek çökme riski altında olduğu duyuruldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, Batı Hint Okyanusu‘ndaki tüm mercan resifleri, küresel ısınma ve aşırı avlanma nedeniyle önümüzdeki 50 yıl içinde yüksek çökme riski altında.

Seyşeller‘den Mozambik kıyılarındaki Delagoa bölgesine ve Güney Afrika’ya kadar uzanan resif sistemleri 2070’lerde büyük bir biyolojik çeşitlilik kaybıyla ve yüz binlerce insanın geçim kaynaklarını ve gıda kaynaklarını tehdit ederek işlevsel olarak yok olma riskiyle karşı karşıya.

Nature Sustainability dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında Batı Hint Okyanusu çevresindeki 10 ülkede bulunan mercan resifleri inceledi. Araştırmada Uluslararası Doğayı Koruma Birliği‘nin (IUCN) yayımladığı ekosistemlerin kırmızı listesi çerçevesini kullanarak 11 alt bölgenin sağlığı analiz edildi.

Buna göre, özellikle ada ülkelerindeki resifler, ağartma olaylarını daha yaygın hale getiren küresel ısınmanın neden olduğu yükselen su sıcakları yüzünden tehdit altında. Çalışmada, Doğu ve Güney Madagaskar, Komorlar ve Mascarene Adaları’ndaki resiflerin tümü “kritik” olarak sınıflandırıldı.

Kuzey Seyşeller’deki ve tüm Doğu Afrika kıyılarındaki resifler ise ekolojiyi değiştiren ve mercanları boğabilecek farklı alglerin oluşumunu teşvik eden aşırı avlanma nedeniyle çökmeye karşı “savunmasız” olarak sınıflandırıldı .

Çalışmayı yöneten IUCN mercanlar grubunun başkanı David Obura, mercan resiflerindeki küresel düşüşün bir süredir tespit edilse de, belirli bölgelere yönelik değerlendirmelerin, hasarın nedenleri ve kapsamı hakkında daha fazla netlik sağladığını söyledi:

“En acil tehdit, iklim değişikliğinin bundan 50 yıl sonrasına kadar olan etkileridir. 50 yıl sonrasını tahmin ederken, sıcaklıklarda en fazla 1.5C yükselişi sağlayıp sağlayamayacağımız önümüzdeki 10 yılda ne yapacağımıza bağlı. Dolayısıyla  gerçekten endişelenmemiz gereken 10 yıllık bir dönem var.

Bir resifin çökmesi, resif sisteminin işlevsel olarak neslinin tükendiği anlamına gelir. Orada hala bazı türler bulabilirsin ama artık bir resif inşa edemeyecekler. Aldığımız tüm hizmetler – özellikle düşük gelirli haneler ve topluluklar için deniz seviyesinin yükselmesine karşı kıyı koruması, turizm, balıkçılık – risk altında. Doğu Afrika’da turizm sektörü çok büyük ve sağlıklı resiflere bağlı.”

1950’lerden bu yana, küresel ısınma, aşırı avlanma, kirlilik ve habitat tahribatı nedeniyle dünyanın mercan kayalığı örtüsü yarı yarıya azaldı. Küresel olarak yavru balıklar için hayati önem taşıyan ekosistemlerdeki düşüşün, iklimin ısınmaya devam etmesiyle devam etmesi bekleniyor.

Doğu Afrika‘da kıdemli bir bilim adamı ve çalışmanın ortak yazarı olan Mishal Gudka da veri topladıkları tüm resiflerdeki en büyük yırtıcı hayvanların aşırı avlanmasının yarattığı tehlikeye dikkat çekti:  “Bu sonuçlar, resif sistemlerinin sağlığını korumak ve bölgedeki çeyrek milyon insanın işini destekleyen sürdürülebilir balık stoklarını güvence altına almak için yerel balıkçılık yönetiminin iyileştirilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır.”

Obura ise, çalışmalarının iklim ve biyolojik çeşitlilik krizinin birlikte değerlendirilmesinin aciliyetini bir kez daha vurguladığını belirterek, “Hem iklim değişikliği yüzünden mercanlara yönelik küresel tehditleri hem de aşırı avlanma gibi yerel tehditleri ele almak için kararlı adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık