AktüelPolitikaYorumBatar mı sosyal sigortalar? Çoktan ve kurtarılamaz bir şekilde battı – Ulaş Gökçe

"Batar mı sosyal sigortalar? Çoktan ve kurtarılamaz bir şekilde battı. Ancak hükümetler açığı kapatarak sorunu bir sonraki hükümete devrediyorlar. Sosyal Sigorta nasıl battı? Her şey 35 yaşında emekli edilen Mücahit'inki gibi bir hikayeyle başladı."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

10 yıl sonra kamuda düşük maaşa çalışanlar yüksek maaşa çalışanlardan çok daha fazla olunca, 10 yıl sonra tek tip sosyal güvenliktekiler diğer emeklilik sistemlerindekilerden fazla olunca standart ailenin evi azami 65 metrekareye düşecek. 25 yıl sonra ise düşük maaşa çalışanlar emekli olmaya başlayınca emek piyasası yaşlı ama ucuz işçiyle dolacak.

Tüm bunlar kamunun kaynaklarının adil paylaşılmaması nedeniyle olacak. 35 yaşında 30 yıl üzerinden emekli olan Mücahit ve onu emekli yapan kişi kırk yıl sonrakilerin fakirleşmesine yol açacak kapıyı araladığını bilmiyordu. Mücahit’ten sonra gelenler de kamuyu sömürdü; kendi çocuklarının geleceğini tehlikeye attığını bilmeden…

Siyasetçi değil sıradan insan da buna ortak oldu. Norveç’te petrol ve gaz çıkarmaya başladıktan sonra 90’lı yıllarda varlık fonu kurulmuştu. Gelen “tatlı” para buraya aktarılıyor. Şimdi dünyanın en büyük fonlarından: 1 trilyon dolar. Parayı harcama yok! Rusya benzerini yapıyor. Suudi Arablar ile diğerleri bu paraları uçakla deve taşımaya ve altın helalara harcamışlardı. Şimdi biraz akıllandılar ve Mekke ile Riyad’a metro bile yapmaya başladılar. Hayret! Zenginliğin ve kaynakları deli gibi harcamaktan şehirlerde yaşam işkence olmuştu. Velhasıl akıllı ülkeler ve insanlar en azından 40 yıl sonrasını düşünürler. Biz yapamadık ve kendi çocuklarımızı kurban ettik. Bugün müşavir müdür veya müsteşar olan daha bugün kendi çocuğunun fakir bir geleceği olacağını gördü sanırım. Anladı mı ne yaptığını?

Belki. Şimdi müşavirin torunu işe başladığında dedesini nasıl anacak? Müşavirin oğlu babasından ev alacak. Ya torun? Müşavirin oğlu batan Sosyal Sigortalar’dan maaş da alamayabilir. Batar mı sosyal sigortalar? Çoktan ve kurtarılamaz bir şekilde battı. Ancak hükümetler açığı kapatarak sorunu bir sonraki hükümete devrediyorlar. Sosyal Sigorta nasıl battı? Her şey 35 yaşında emekli edilen Mücahit’inki gibi bir hikayeyle başladı.

Sosyal Medya – Ulaş Gökçe

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık