AktüelGazedda'nın Gündemi“Başsavcılığa çağrılmadı, şikayetini geri çekmesi için zorlanmadı”

İş İnsanı Bulut Akacan’ın, “Elçiliğin talebiyle Başsavcılık Ulucanlara açtığım davayı zorla ve baskıyla geri çektirdi” iddialarına Başsavcılık’tan cevap geldi.
Gazedda KıbrısŞubat 1, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İş İnsanı Bulut Akacan’ın, “Elçiliğin talebiyle Başsavcılık Ulucanlara açtığım davayı zorla ve baskıyla geri çektirdi” iddialarına Başsavcılık’tan cevap geldi.

İş İnsanı Bulut Akacan’ın, 57 yaşındaki babası Mehmet Akacan’ın evlerinin önünde 5 kurşunla sol ayağından vurulmasından sonra yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüş, Akacan açıklamalarında TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Başsavcılığı işaret etmişti.

Akacan’ın, “Elçiliğin talebiyle Başsavcılık Ulucanlara açtığım davayı zorla ve baskıyla geri çektirdi” iddialarına Başsavcılık’tan yazılı açıklama geldi.

Başsavcılık açıklamasında, “Akacan 8670/2019 sayılı davaya ilişkin olarak sanıklar aleyhindeki şikayetini geri çektiğini ve aralarında herhangi bir husumetin bulunmadığını beyan etmiştir” denildi.

“Aralarında herhangi bir husumetin bulunmadığını beyan etmiştir”

Açıklamanın tamamı şöyle;

“31/01/2022 tarihinde Bulut Akacan isimli şahıs tarafından Facebook hesabından yayımlanan ve bugün de medyada yer alan iddialara ilişkin bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Bulut Akacan’ın avukatı KKTC Başsavcılığı’na 27/05/2020 tarihli dilekçe ile müvekkili Bulut Akacan’ın müşteki konumunda bulunduğu mesele ile ilgili olarak sanık konumunda olan, Serhat Ulucan, Melik Fırat Ulucan ve Levent Ulucan aleyhine Girne Kaza Mahkemesi’nde ikame edilen 8670/2019 sayılı davaya ilişkin olarak sanıklar aleyhindeki şikayetini geri çektiğini ve aralarında herhangi bir husumetin bulunmadığını beyan etmiştir.

“Tasdikli Beyanname yaptı”

Bu dilekçe ekinde ise Bulut Akacan tarafından 24/02/2020 tarihinde imza edilen ve bu kişiler aleyhindeki şikâyetin geri çekildiğini beyan eden tasdikli Beyanname yer almıştır. Ayrıca 25/06/2020 tarihinde Girne Kaza Mahkemesinde başka bir dava dolayısıyla sanık olarak hazır bulunan Bulut Akacan, avukatının da hazır bulunduğu bir esnada kendi talebine uygun olarak bir ek ifade verip bu kişiler aleyhine şikâyeti olmadığını, ilgilin davanın geri çekilmesi hususunda hiç kimseden bir şikâyeti veya itirazı olmadığını beyan etmiştir.

“Başsavcının makamına çağrılmadı, şikâyetini geri çekmesi hususunda zorlanmadı”

Gerçekler yukarıda belirtildiği şekilde olup, Sn. Bulut Akacan, Başsavcının makamına çağrılmadığı gibi, herhangi bir yer veya zamanda Başsavcılık tarafından şikâyetini geri çekmesi hususunda zorlanmamıştır.

Şikâyetinden vazgeçmiş olması yukarıda izah edildiği gibi tamamen kendi iradesi ile gerçekleşmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık