AktüelEkonomi Politik”Başka bir AB ülkesinde böylesi bir skandal hükümetin istifasına yol açardı”

Hükümetin son yıllarda yaşanan skandallarla ilişkisinin artık kurumsal olduğunu söyleyen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Bir devlet başkanının aile şirketinin Bakanlar Kurulu’na başvuruda bulunduğu, yaptığı başvurulara onay alıp devlet başkanının ailesinin para kazandığı ve devlet başkanının bu yapılanlarda kesinlikle bir sorun olmadığını düşündüğü başka bir AB ülkesinin var olduğunu hiç duydunuz mu?” diye konuştu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hükümetin son yıllarda yaşanan skandallarla ilişkisinin artık kurumsal olduğunu söyleyen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Bir devlet başkanının aile şirketinin Bakanlar Kurulu’na başvuruda bulunduğu, yaptığı başvurulara onay alıp devlet başkanının ailesinin para kazandığı ve devlet başkanının bu yapılanlarda kesinlikle bir sorun olmadığını düşündüğü başka bir AB ülkesinin var olduğunu hiç duydunuz mu?” diye konuştu. Kiprianu başka herhangi bir Avrupa ülkesinde böylesi bir skandalın derhal hükümetin istifasına yol açacağını belirterek, “Bizim durumumuzda ise Cumhurbaşkanı bunun kendi hakkı olduğunu ve yanlış hiçbir şey yapmadığını düşünüyor” dedi.

“Ya jetlerle yapılan yolculuklar hakkında ne diyelim?” sorusuyla Suudi Arap şahsın jetiyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in en az iki seyahat ettiğini hatırlatan Andros Kiprianu “Bir seferinde çıkıp parasını ödediğini söylüyor, başka seferinde sadece bir yolculuğun bedava olduğunu ve kendisinden hiçbir şey istenmediğini söylüyor. Verdiği pasaportları kendi cebinden mi verdi? O şahsın tüm akrabalarına verdiği 42 pasaport Kıbrıs Cumhuriyeti’nin malı değil mi?” diye konuştu.

2013’ün 12 ve 13 Mart tarihlerinde, hiç kimsenin yurtdışına para çıkarmasına izin verilmeyen dönemde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in aile çevresinin yurtdışına 37,2 milyon avro çıkardığını da hatırlatan AKEL Genel Sekreteri hükümetin kooperatif bankalarıyla ilgili olarak yaşananlara da işaret etti. Kooperatif bankalarını 2013’te devletin devraldığını ve Anastasiadis hükümetinin işbaşında olduğu bu dönemde bu bankaların 5 yıl içinde sadece iflas etmekle kalmayıp, bu bankaları alsın diye Hellenic Bank’a da üstüne para da verildiğini ve hükümetin kooperatif bankalarıyla ilgili olarak yaptıklarının devlete 8 milyara mal olduğunu söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık