AktüelMedya Odası“Basını tehdit etmek kimsenin haddine değil”

Basın Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kişmir, sendika adına yaptığı yazılı açıklamasında, Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin, "bizden önce verileri açıklayan gazeteciler hakkında soruşturma başlagtacağız" ifadelerine sert çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 16, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kişmir, sendika adına yaptığı yazılı açıklamasında, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, “bizden önce verileri açıklayan gazeteciler hakkında soruşturma başlagtacağız” ifadelerine sert çıktı.

Kişmir’in açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Sağlık Bakanı Ali Pilli, bulunduğu makamın ve hükümetin Covid-19 ile mücadeleki beceriksizliklerinin acısını basından çıkarma gayreti düşülen acizliğin bir göstergesidir.

Sürecin hiçbir anında bu topluma güven veremeyen, bir pandemi hastanesi sorununu dahi çözemeyen sağlık bakanının basını tehdit etmesinin tek nedeni sürecin kontrolünün elinden kaçmış olmasıdır.

Biz “Basın her zaman doğru haber yapıyor” demiyoruz. Her haber sitesini de basın olarak kabul etmiyoruz. Ancak sürekli bir şekilde Covid-19 ile ilgili gelen ihbarları toplumla paylaşma gereği duyan basının bunu doğru ya da yanlış yapması tamamen sağlık bakanlığına bağlıdır. Toplumsal bilgide de boşluğu yaratan sağlık bakanlığıdır, bilgiye ulaşımı zorlaştıran da!

O nedenle Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye tavsiyemiz, önce toplumumuzu doyurucu bilgileri zamanında paylaşmayı becerebilmesi ve kendini izah edebilmesi, sonra başka yerlerde suç aramasıdır. Şu anda şikayet ettiği şey kendi yarattığı boşluğu başkalarının doldurmasıdır.

Bu bağlamda sayın bakanı, basını yasal işlem kullanmakla tehdit eden talihsiz açıklamasını düzeltmeye ve bahsettiği yasal işlemi derhal devlete taahhüt verip uymayan ve tüm toplumun sağlığını tehlikeye sokan kişilere uygulamaya davet ediyoruz.

Aksi halde girdiği bu yanlış yolda yaşayacağı pişmanlığın her geçen gün artarak devam edeceğini açıkça ifade ediyoruz. Hükümetin koyduğu kurallara önce hükümetin kendisinin uymadığı bir ortamda basını tehdit etmek kimsenin haddine değildir. O nedenle yapacağınız düzeltmeyi dört gözle bekliyoruz Sayın Pilli!

Basın Emekçileri Sendikası

Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık