AktüelkoronavirusBasın-Sen’den hükümete bir çağrı daha

Basın Emekçileri Sendikası hükümete bir çağrı daha yaparak, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla basılı gazetelerin bu süre içinde basılmaması için adım atmaya çağırdı. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Basın Emekçileri Sendikası hükümete bir çağrı daha yaparak, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla basılı gazetelerin bu süre içinde basılmaması için adım atmaya çağırdı. Açıklama şöyle:

Değerli toplumumuz ve basın emekçileri;

İçerisinden geçtiğimiz süreçte her yaptığımız açıklamada en riskli meslek gruplarının başında basının geldiğini ifade ettik. Bilim insanlarının ortaya koydukları verilere dayanarak tüm basın emekçilerine gerekli uyarıları yaptık. İnsan hakları çerçevesinde virüs ile ilgili nasıl haber yapılması gerektiğini sosyal medya sayfalarımızdan paylaştık. Bu süreçte örgütlü olduğumuz tüm kurumlarla istişare ederek çalışma koşulları hakkında bilgi aldık, öneriler yaptık, ortak kararlar aldık.

Tüm bunların yanında hükümetten ise bazı beklentiler ve taleplerimiz oldu. En önemli beklentimiz yazılı basının belirli bir süreliğine durdurulması ve bundan doğacak manevi eksikliğin sosyal medya üzerinden yapılması, maddi eksikliğin bir bölümünün ise devlet tarafından karşılanmasıydı. Ancak ne yazık ki bugün oldu hükümet bu yönde en ufak bir adım atmayı bırakınız, en ufak bir çalışma yapıp da tarafımıza bilgilendirme yapmamıştır.

Sendika olarak kamuoyu önünde hükümetten talebimiz, çok büyük riskler altında kamu görevi yapan basın emekçilerinin doğması net olan sorunları için bir paket hazırlaması, yazılı basını 27 Mart tarihine kadar durdurması, basın emekçilerinin vardiya sistemiyle en azami sayıda birlikte çalıştırılması, mümkün olduğunca basın emekçilerinin evlerinden hizmet vermeleri, sokakta çalışmak zorunda olan basın emekçilerine sağlıklarını korumak adına gerekli tüm sağlık teçhizatlarının sağlanması ve belirli bir süre zarfında bu emekçilere gerekli testlerin yapılmasıdır. İnanıyoruz ki, alınacak bu önlemlerle basın emekçilerinin risk ortamı azaltılacak, insanlarımızın haber alma hakkı ise internet gazeteciliği üzerinden yerine getirilecektir.

Hükümeti bu konuda duyarlı olmaya ve bizleri sarsacak bir vaka olayına rastlanmadan bu adımları atmaya davet ediyoruz.

Basın Emekçileri Sendikası
Yönetim Kurulu (a)
Başkan
Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık