AktüelEkonomi PolitikPolitikaBasın-Sen: “TC Elçisi bir vali gibi davranmakta”

Basın-Sen adına sendika başkanı Ali Kişmir TC Elçiliği’nin Afrika Gazetesi hakkında şikayetçi olması üzerine bir açıklama yayınlayarak, ” Elçiliklerin dünyada ülkesini temsil ettiği her yerdeki görev ve tanımı nettir. Ancak ne yazık ki ülkemizde TC Elçisi bir vali gibi davranmakta ve Kıbrıslı Türkler adına konuşma hakkını kendinde bulmaktadır. Sınırları zorlamanın da ötesinde olan bu tavır, tamamıyla bir yayın kuruluşunun susturulması ve ardından tüm muhalif kesimlerin sindirilmesi hedefini taşımaktadır” açıklamasında bulundu. İşte Basın-Sen’in açıklaması: 22 Ocak tarihinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 17, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın-Sen adına sendika başkanı Ali Kişmir TC Elçiliği’nin Afrika Gazetesi hakkında şikayetçi olması üzerine bir açıklama yayınlayarak, ” Elçiliklerin dünyada ülkesini temsil ettiği her yerdeki görev ve tanımı nettir. Ancak ne yazık ki ülkemizde TC Elçisi bir vali gibi davranmakta ve Kıbrıslı Türkler adına konuşma hakkını kendinde bulmaktadır. Sınırları zorlamanın da ötesinde olan bu tavır, tamamıyla bir yayın kuruluşunun susturulması ve ardından tüm muhalif kesimlerin sindirilmesi hedefini taşımaktadır” açıklamasında bulundu.

İşte Basın-Sen’in açıklaması:

22 Ocak tarihinde Afrika Gazetesi önünde başlayıp cumhurbaşkanına hakaret etmeye ve meclis damına çıkıp yabancı ülke bayrakları sallamaya varan vandallık olayları ülke demokrasimize sürülmüş en büyük kara lekelerden bir tanesidir. Yaşanılan bu olaylar karşısında ise toplumumuzun 26 Ocak tarihinde Kıbrıs kültürüne yakışır bir şekilde gösterdiği tepki hem faşizmi yapanlara, hem onları idare edenlere hem de onlara destek verenlere en güzel cevap olmuştu.

Bildiğiniz üzere Afrika Gazetesi aleyhine açılan davaların ilki dün görüşülmeye başlanmış, bugün de öğle saatlerinde devam edecektir. Basın Emekçileri Sendikası olarak bizler de bu dava sürecini yakından takip edeceğiz.

Dün başlayan dava sürecinde Afrika Gazetesi hakkında TC Elçiliği’nin şikâyetçi olması, üstelik bu şikâyetini Kıbrıs Türk Halkı adına yapması bizler açısından kabul edilemez bir yaklaşımdır. Elçiliklerin dünyada ülkesini temsil ettiği her yerdeki görev ve tanımı nettir. Ancak ne yazık ki ülkemizde TC Elçisi bir vali gibi davranmakta ve Kıbrıslı Türkler adına konuşma hakkını kendinde bulmaktadır. Sınırları zorlamanın da ötesinde olan bu tavır, tamamıyla bir yayın kuruluşunun susturulması ve ardından tüm muhalif kesimlerin sindirilmesi hedefini taşımaktadır.

Sayın Elçi ve onun bağlı oldu ülke yetkililerine şunu hatırlatmak isteriz ki, bu toplum adına konuşacak, bu toplumun hassasiyetlerinin ne olduğunu ortaya koyacak ve bu toplumun kültürünü koruyacak olan Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı’nın ta kendisidir. Ki Cumhurbaşkanı Akıncı 22 Ocak olayları sırasında ve de sonrasında duruşunu net bir şekilde ortaya koymuştur, bunun akabinde de 26 Ocak’ta lideri olduğu toplumu da gerekli tüm kesimlere demokrasi ve özgürlük mesajını net bir şekilde vermiştir.

TC Elçiliği’nin direkt olarak bu sürece müdahil olması ve Kıbrıs Türk Toplumu adına Afrika Gazetesi’nden şikâyetçi olması ülkemizin içerisinde bulunduğu rejimin özeti niteliğindedir. Buradan çağrımız bir an önce elçilik görev ve sorumluluklarını hatırlaması, hatırlamakta güçlük çekiyorsa ona görev ve sorumluluklarının gerek Cumhurbaşkanı, gerekse de hükümet tarafından hatırlatılmasıdır. Ayrıca TC ile KKTC arasındaki bağ bir Yunan’ın yaptığı fotomontajı Afrika Gazetesi’nin yayınlaması ile kopacak kadar ince ise vay halimize!

Saygılarımızla

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)

Ali KİŞMİR
Başkan

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık