AktüelMüzakerelerBASIN-SEN: Barış ve Yeniden Birleşmeye Tam Destek

Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), tüm gazetecileri barış gazeteciliğinin geliştirilmesi için tavır almaya çağırarak var olan müzakere sürecinden çıkacak bir anlaşmayı desteklemeye hazır olduklarını bildirdi. BASIN-SEN’den yapılan yazılı açıklamada Çözüm ve Barış Platformu’nun 18 Kasım Cuma saat: 17.00’de Dereboyunda düzenleyeceği “Barışın Tam Zamanı Yürüyüşü” ile 21 Kasım Pazartesi günü ara bölgede yapılacak ortak mitinge destek verildi. Açıklamanın tamamı şöyle: Bölgemizde oluşan yeni dengeler sonucunda Kıbrıs sorununda bir anlaşma sağlanabilmesi için yeni bir sürece girilmiştir. Uluslararası faktörlerin de etkisi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), tüm gazetecileri barış gazeteciliğinin geliştirilmesi için tavır almaya çağırarak var olan müzakere sürecinden çıkacak bir anlaşmayı desteklemeye hazır olduklarını bildirdi.

BASIN-SEN’den yapılan yazılı açıklamada Çözüm ve Barış Platformu’nun 18 Kasım Cuma saat: 17.00’de Dereboyunda düzenleyeceği “Barışın Tam Zamanı Yürüyüşü” ile 21 Kasım Pazartesi günü ara bölgede yapılacak ortak mitinge destek verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Bölgemizde oluşan yeni dengeler sonucunda Kıbrıs sorununda bir anlaşma sağlanabilmesi için yeni bir sürece girilmiştir. Uluslararası faktörlerin de etkisi toplum liderleri düzeyinde sürdürülen müzakereler daha yoğun bir boyut kazanmış ve yakın bir zaman içerisinde kapsamlı bir anlaşma planının ortaya çıkarılabileceği dillendirilmeye başlanmıştır.

Basın Emekçileri Sendikası(BASIN-SEN) olarak kurulduğumuz günden itibaren ülkemizin yeniden birleştirilmesi ve ülke halkımızın çıkarları temelinde Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için her zaman destek olduk. Basın çalışanlarının iki toplumun yeniden barışması, karşılıklı güven duygularının gelişmesi bakımından önemini vurguladık ve bu yönde barış gazeteciliğinin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yaptık. Bugün bunun önemini bir kez daha vurguluyoruz ve tüm gazeteci arkadaşlarımızı bu yönde tavır almaya çağırıyoruz.

Bugün yürütülen müzakereler sonucunda bu bağlamda bulunacak bir anlaşmayı ise desteklemeye hazırız. Bulunacak olan anlaşma belki de Kıbrıs sorununa gerçek bir çözüm olmayacaktır, fakat ülkemizin yeniden birleştirilmesi ve iki toplumun yeniden kardeşleştirilmesine katkı koyacak bir anlaşmaya karşı değiliz. Gerçek çözüm ise iki toplum arasında kurulacak güçlü bağlar sonucunda oluşturulacak ortak bakış açıları ve ortak hareket zeminleri ile mümkün olacaktır.

Bu aşamada Basın-Sen olarak, iki toplumlu olmayacak bir platforma destek verme kararımız bulunmamaktadır. Kıbrıs toplumunun şu anda iki toplumlu olarak mücadele etme ve bir birlerinin kaygılarını, endişelerini karşılıklı anlama ve ortaklaştırmaya ihtiyacı duyduğu görüşündeyiz. Bu anlayışla BASIN-SEN yıllardır İki Toplumlu Barış İnisiyastifi’nin üyesidir ve bu aşamada sadece bir tarafı kapsayan, örneğin sadece Kıbrıslı Türkler’den oluşan ayrı bir “barış” platformu çerçevesinde hareket etmeyi doğru bulmuyoruz.

Bu kaygılardan hareketle BASIN-SEN olarak Çözüm ve Barış Platformu içerisinde yer almıyoruz. Platformun doğru yönde atacağı adımları ise desteklemeye hazırız. Bu bağlamda 18 Kasım Cuma saat: 17.00’de Dereboyunda düzenlenecek Barışın Tam Zamanı Yürüyüşüne desteğimizi bildiriyoruz.

21 Kasım Pazartesi günü ise İki Toplumlu Barış Hareketi tarafından Çetinkaya Sahası’nda Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Maronitler, Ermeniler ve Latinler’i Ledra Palas’taki tampon bölgede bir araya getirecek olan ve tüm Kıbrıslıları olası bir anlaşma ihtimali lehine harekete geçirecek olan bir etkinlik düzenlenecektir. Ülkemizin ve halkımızın barış ve yeniden birleşmesi adına müzakerecilerden iyi haberlerle Kıbrıs’a dönmelerini beklediğimiz mesajını iletmek için bu eyleme tam destek vereceğiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık