AktüelMedya Odası“Basın el değiştiriyor”

Kıbrıs’ın kuzeyinde basının son yıllarda Türkiye siyasetiyle bağlantılı değişime uğradığını belirten gazetecilerden Yeni Bakış Haber Müdürü Deniz Abidin, oluşturulan "havuz medyası”na dikkati çekti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 6, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs’ın kuzeyinde basının son yıllarda Türkiye siyasetiyle bağlantılı değişime uğradığını belirten gazetecilerden Yeni Bakış Haber Müdürü Deniz Abidin, oluşturulan “havuz medyası”na dikkati çekti. 

Basın tehdit altında

“Kıbrıs basını bugün tehdit altında” diyen Yeni Bakış Gazetesi Haber Müdürü Deniz Abidin, Perşembe günü gazetenin köşe yazarı Kazım Denizci ve muhabir Esengül Aykaç’la birlikte gözaltına alınıp, kefaletle serbest bırakıldı. Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Sedat Yılmaz’a konuşan Abidin, gazeteye ulaşan bir ses kaydında iki kişi arasında yapılan pazarlıkları “13 bin TL’ye KKTC vatandaşlığı” haberiyle manşetine taşıyan gazete hakkında, “Özel hayatın gizliliğini ifşa etmek”ten gözaltına alındıklarını belirterek, “6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Ağır cezada yargılanıyoruz. 75 bin TL kefalet seneti imzaladık, 3 bin TL nakit, 2 tane KKTC vatandaşı kefilin şartı ve 2 haftada bir polise ispat-ı vücutta bulunacak şekilde teminata bağlandık” dedi. 

 Uygulamanın zamanlamasına işaret eden Abidin, polis ve yargıdaki aynı hızın, failleri açıklanan Kutlu Adalı cinayeti ve uyuşturucuyla gündeme gelen kişiler için işlemediğini kaydetti. 

Basın el değiştiriyor 

Gazetelerin, televizyonların bir bölümü bazı güçlerin eline geçtiğini, Türkiye’de olduğu gibi bir “Havuz medyası” oluşturulduğunu sözlerine ekleyen Abidin, “Daha çok iktidar odaklı haberlerin yapılması istenilmekte. Düzene, mevcut sisteme darbe vuracak, yolsuzluk, usulsüzlük içerikli haberlerin yapılması istenmiyor. Bir takım kişi veya kişilerin rahatsız olacağı, düzenlerini bozacak yayınlar istenmiyor. Biz bunu son dönemlerde oldukça fazla hissetmeye başladık. Oluşturulan havuz medyanın dışında kalanlara yönelik saldırılar arttı” diye belirtti. 

Abidin, “Özel hayatın gizliliği” yasasının mağduru olduklarını, basın özgürlüğüne darbe vurulduğunu, gözdağı ve baskı aracı olarak kullanıldığını, değiştirilmemesi halinde ileriki süreçte etkisinin daha şiddetli hissedileceğini vurguladı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık