koronavirusGüneye “başarı” öyküsünü anlatamadık: Rapor yine verilmedi!

Kıbrıslıtürkler, Kıbrıs'ın kuzeyindeki durumla ilgili bir epidemiyolojik rapor sunmazken Kıbrıslırumlar güncellenmiş ikinci epidemiyolojik raporu telekonferans başlamadan çok daha önce Kıbrıs'ın kuzeyine gönderdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 18, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İki taraftan epidemiyologların katılımıyla İki Toplumlu Sağlık Komitesi arasında dün gerçekleştirilen telekonferans sırasında Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi altındaki bölgelerde koronavirüsü ile ilgili durum hakkında kapsamlı bir görüşme gerçekleştirildi. Kıbrıslıtürkler, Kıbrıs’ın kuzeyindeki durumla ilgili bir epidemiyolojik rapor sunmazken Kıbrıslırumlar güncellenmiş ikinci epidemiyolojik raporu  telekonferans başlamadan çok daha önce Kıbrıs’ın kuzeyine gönderdi.

Komitenin Kıbrıslırum eş Başkanı Leonidas Filaktou, Kıbrıs Haber Ajansı KHA’ya yaptığı açıklamada, Kıbrıslıtürk tarafının epidemiyolojik raporun hazırlanma aşamasında bulunduğu ve hazır olur olmaz Kıbrıslırum tarafına ileteceği konusunda bilgilendirmede bulunduğunu söyledi ve “biz güncellenmiş epidemiyolojik raporumuzu telekonferanstan önce onlara gönderdik” dedi.

Kıbrıslırum tarafının ayrıca ticari uçuşların başlamasıyla Kıbrıs’ın ziyaretçi kabul ettiği ülke kategorilerini de karşı tarafa ilettiğini söyledi ve “onlar da bize kendilerinin ziyaretçi kabul edecekleri ülkelerin kategorilerini ve her kategori için nelerin geçerli olacağını anlattılar” dedi.

Türkiye’nin işgal altındaki listelerde ilk kategoriye içerilmesiyle ilgili olarak, Filaktou, “telekonferanstan edinilen izlenime göre, Kıbrıslıtürk tarafı kendi açısından konuya sadece bilimsel veriler temelinde değil, Türkiye’den aldığı yardım nedeniyle işgal altındaki bölgelerin Türkiye ile olan ilişkileri ve bağları temelinde bakıyor” diyerek durumu yakından izleyeceklerini söyledi.

Geçiş noktalarında alınması gereken tedbirlerle ilgili olarak geçen herkesten olumsuz test sonuçları isteneceğini belirttiklerini ancak Kıbrıs Türk tarafının işgal altındaki bölgelerde geçiş noktalarıyla ilgili yapılan açıklamalar konusunda bilgi vermediğini kaydetti.

Filaktou, “Bize, işgal altındaki bölgelere gelen öğrencilerin 14 gün karantinaya girdiklerini ve şu ana kadar toplam 8.500 moleküler test yaptıklarını söylediler” dedi.

İki Toplumlu Sağlık Komitesi eş başkanı Filaktou, bugünkü telekonferansa katılan Sağlık Bakanlığı’nın korona virüsle ilgili Bilimsel Danışma Komitesi üyelerinin cuma günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılacak toplantıda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’e telekonferansta ne konuşulduğu hakkında bilgi vereceklerini söyledi.

İstişarelerin devam edip etmeyeceği konusunda yeni bir görüşme yapılması gerekirse Kıbrıslı Türk eş başkanla buna karar vereceklerini belirten Filaktou, “istişarelerin devam etmesi iyi olacak” dedi.

Telekonferansta hazır bulunan Bilimsel Dayanışma Komitesi üyesi, Lefkoşa Üniversitesi Mikrobiyoloji/Moleküler Viroloji Tıp Fakültesi Profesörü Petros Karayiannis, KHA’ya yaptığı açıklamada ya Kıbrıs Türk tarafının kendi verilerini toplayamadığı ya da bunu inceleyecek deneyime sahip olmadığı için epidemiyolojik raporunu Kıbrıs Rum tarafına sunamadığını belirtti.

“Mademki bunu istedik 15 gün içinde hazır etmeleri gerekiyordu” dedi.

Kıbrıs Türk epidemiyologlar telekonferans çerçevesinde sundukları görüntüye dayalı olarak işgal altındaki bölgelerle ilgili olarak Profesör Karayiannis, “şu an bir sorun olduğu görülmüyor. Bunun yanı sıra daha sonrası içinde hazırlıklı olmak istiyorlar. Örneğin ikinci bir dalga durumunda havaalanlarını açacak durumda olmak istiyorlar”.

“Kendilerinden, bizimkilerle kıyaslamak amacıyla bize ülkeleri kategorilere ayırdıkları listeyi göndermelerini istedik” dedi.  

Geçiş noktaları konusunda da bazı şeyler konuştuk, çok değil ve bu konuyu yine konuşmaya karar verdik” diyen Profesör Karayiannis bu konudaki kararın siyasi düzeyde alınacağını açıkladı. 

Tartışma sırasında Türkiye’nin de birinci kategoriye içerilmesi konusunun da tartışıldığını açıklayan Profesör Karayiannis, “anladığımız kadarıyla bu konu onları da düşündürüyor ama bunu açıkça söylemiyorlar. Sorun olmayacağına dair nasıl güvence verebileceklerini sorduk ve gelenlerin olumsuz test sonuçları olması gerektiği yanıtını verdiler” dedi.

Profesör Karayiannis, “görünen o ki, Kıbrıs Türk tarafı Dünya Sağlık Örgütü ve korona virüsle ilgili Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin talimatlarını izliyor” dedi.

Profesör Karayiannis son olarak cuma günü Cumhurbaşkanını bugünkü telekonferans konusunda bilgilendireceğini açıkladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık