AktüelGazedda'nın GündemiBariyeri devirip ara bölgeye girdiler

Unite Cyprus Now’un dün akşam yaptığı çağrının ardından, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinden yurttaşlar, sınır kapılarının kapatılmasını protesto etmek için toplandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 29, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Unite Cyprus Now’un dün akşam yaptığı çağrının ardından, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinden yurttaşlar, sınır kapılarının kapatılmasını protesto etmek için toplandı.

Fotoğraf: Mete Hatay

Kıbrıs Cumhuriyeti, kuzey ile güney Kıbrıs arasındaki 4 sınır kapısını, bir haftalığına kapattı. Koronavirüse karşı tedbir iddiasıyla kararlaştırılan uygulama bu sabah saat 06.00’da başladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in tek taraflı aldığı kararla bugün yürürlüğe giren, geçiş noktalarının kapatılması kararı protesto ediliyor.

Lokmacı’nın güneyinde toplanan Kıbrıslırum eylemciler, polis ekiplerinin kurduğu bariyeri devirerek ara bölgeye giriş yaptı. Eylemciler, ara bölgede Kıbrıslıtürk eylemcilerle kucaklaştı. Türkçe ve Yunanca “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganlarının atıldığı eylem devam ediyor…

Fotoğraf: Mete Hatay

Bariyerleri yerle bir ettiler!

Bugün saat 12.00 sıralarında Lokmacı’nın güney bölümünde toplanan eylemciler, barikatları yıkarak, polisle arbedeye girerek, geçişlere kapatılan Lokmacı geçiş kapısını, fiili olarak yeniden geçişlere açtı.

Unite Cyprus Now dün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

Kıbrıs halkı kendi ülkesinde özgürce seyahat etme haklarının kaçırılmasına izin vermeyecektir. Hepinizi bu keyfi ve haksız kararı protesto etmeye davet ediyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık