AktüelKıbrıs SorunuYorumBarış inşaası için önemli bir zemin imkanı – Mete Hatay

Bugün epeyi AP seçimlerine Kıbrıslı Türklerin katılımıyla ilgili yorum okudum. Bu seçim Kıbrıslı Türklerin ileride kurulması istenen Federal Kıbrıs tezinin ne altını oydu, ne de o tezin gerçekleşmesi için büyük bir zafer kazandı. Bu katılımın en büyük getirisi barış kültürünün sadece elitler tarafından yapılan izole görüşmeler olmadığını, başka yapılabilecek şeyler de olduğunu gösterdi. Yani Barış inşaası için önemli bir zemin yaratma imkanı sağladı. İki toplum arasındaki mevcut güvensizliği ortadan kaldırmasa bile ilelebet bu güvensizliğin devam...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 27, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Bugün epeyi AP seçimlerine Kıbrıslı Türklerin katılımıyla ilgili yorum okudum. Bu seçim Kıbrıslı Türklerin ileride kurulması istenen Federal Kıbrıs tezinin ne altını oydu, ne de o tezin gerçekleşmesi için büyük bir zafer kazandı. Bu katılımın en büyük getirisi barış kültürünün sadece elitler tarafından yapılan izole görüşmeler olmadığını, başka yapılabilecek şeyler de olduğunu gösterdi.

Yani Barış inşaası için önemli bir zemin yaratma imkanı sağladı. İki toplum arasındaki mevcut güvensizliği ortadan kaldırmasa bile ilelebet bu güvensizliğin devam etmeyeceğini gösterdi. Yıllardır elitler kontrolündeki süreç birçok günlük hayatı etkileyecek ve iki tarafının yakınlaşmasını hızlandıracak adımları hep “her şey anlaşılmadan hiçbirşey anlaşılmaz” prensibinden dolayı ertelenmesine neden oldu. Müzakereler işbirliğinin değil de katır pazarlığının gölgesinde kaldı.

Yıllarca süren elit müzakerelerinden hep sonuç olarak “hiçbir şey” çıktı. Dün atılan gibi yakınlaşmaya yönelik, işbirliği adımları hep ertelendi veya “büyük çözüme” rehin bırakılıdı. Bence dün gerçekleşen olay, kapıların açılmasından sonra yaşanan en önemli, yakınlaşmayı direk etkileyecek tarihi bir adımdır. Ezber bozuldu ve bir aday iki tarafın işbirliğiyle AB’de tüm Kıbrıs’ı temsil etme yetkisini kazandı. Bazıları diyebilir ki bu bize “one man one vote” sistemini veya çoğunluk tiranisini getirebilir.

Sanmıyorum çünkü işbirliği sadece etnik yoldaşlık değil değerler yoldaşlığı üzerinden de kurulur. Seçim sistemine baktığımızda %10 oy alan partinin bile bir temsilci çıkardığını gördük. Federasyon’daki, iki bölgelilik, iki toplumluluk ve siyasi eşitlik önemlidir ama AB temsilciliği gibi cross voting yapılabilen mevkilerin olması, iki tarafın diğer taraftaki seçmenlerini düşünmesini zorlayacak düzenlemelerdir ve Federal çözümle çelişmez. İki tarafı işbirliğine zorlar.

Bence gerek Başkanlık, gerekse AP milletvekilliği tüm adayı kapsayacak ve etnik bloklaşmaları zorlayacak seçimler olarak Federal çözümden sonra da kalması gerekir.

https://www.facebook.com/mete.hatay.1/posts/10157339201409189
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©