AktüelKıbrıs Sorunu“Barış İçin Karar” inisiyatifi kuruluyor

Kıbrıs’ın güneyinde iki bölgeli iki toplumlu federasyon için baskı oluşturmayı amaçlayan farklı partilerden veteran politikacılar “Barış İçin Karar” adlı yeni bir inisiyatif kurmaya hazırlanıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 3, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın güneyinde iki bölgeli iki toplumlu federasyon için baskı oluşturmayı amaçlayan farklı partilerden veteran politikacılar “Barış İçin Karar” adlı yeni bir inisiyatif kurmaya hazırlanıyor.

Çarşamba günü açıklanması beklenen yeni çözüm yanlısı harekette Kıbrıs Cumhuriyeti eski Dışişleri Bakanı ve müzakerecilerden DİSİ üyesi Yoannis Kasulidis, Limasol Belediyesi eski Başkanı AKEL üyesi Andreas Hristu ile yine AKEL üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti eski Maliye Bakanı Kikis Kazamias’ın yer aldığı belirtiliyor. 

Cyprus Mail’de yer alan haberde yeni hareketin sözcülerinden Theano Kalavana’ya göre iktidardaki DİSİ’nin kıdemli üyeleri, ana muhalefet AKEL ve merkez parti DİKO’dan isimler yeni harekette yer alıyor. EDEK dahil farklı partilerden isimlerin yer aldığına dikkat çeken Kalavana, Kasulidis ve Markidis gibi isimlerin ilk kez bu kadar geniş çaplı bir barış inisiyatifinde yer aldığını söyledi. 

Kalavana “Barış İçin Karar” hareketinde yer alan herkesin iki toplumlu iki bölgeli federasyonun Kıbrıs sorununun çözümü için tek seçenek olduğu yönünde çalışacağını söyledi.

Yeni harekete katılan kıdemli politikacıların tümünün partilerindeki görev ve sorumluluklarına devam edeceklerini belirten Kalvana, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili partiler arası bir hareketin ilk kez ortaya çıkacağını kaydetti. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık