AktüelKıbrıs SorunuBarış Ateşi’nin sonuncusu Lefkoşa’da yandı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Cenevre’de gerçekleştirilecek 5+1 gayri resmi toplantı öncesinde tüm ilçelerde düzenlediği ‘Barış Ateşi’ etkinliklerinin sonuncusunu Lefkoşa’da düzenledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Cenevre’de gerçekleştirilecek 5+1 gayri resmi toplantı öncesinde tüm ilçelerde düzenlediği ‘Barış Ateşi’ etkinliklerinin sonuncusunu Lefkoşa’da düzenledi.

CTP’den verilen bilgiye göre, etkinlikte konuşan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, gözlerden barış çığlıklarının duyulduğunu söyledi. 

Pandemi koşullarında bedenler arasındaki mesafelerin açılması gerekirken, yürekler arasındaki mesafenin daralması gerektiğini belirten Erhürman, “Vardık, varız, var olacağız” dedi.

“Barış bu ülkeye federasyonla gelecek”

50 yıldır bu ülkede demokrasi, özgürlük, eşitlik, insan onuruna yaraşan bir yaşam, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti istediklerini söyleyen Erhürman, bunlarla yetinmediklerini ve 50 yılın her anında, her dakikasında, inanarak barış istediklerini, 50 yıllık tecrübelerinden süzerek, barışın bu ülkeye federasyonla geleceğini kaydetti.

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in siyasi eşitliğin kabul edilemeyeceğini söylediğini hatırlatan Erhürman, “Siyasi eşitlik de olacak, federasyon da olacak, barış da olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın da “Federasyon öldü gitti. İki devletli çözüm istiyorum, egemen eşitlik istiyorum, herkes de beni anlamaya başladı” açıklamaları yaptığını ifade eden Erhürman, “Bu açıklamalardan sonra bir bakıyoruz ki, Rusya, İngiltere, BM, AB çıkıyor ‘federasyon’ diyor. Sayın Tatar sizi kimse anlamıyor, bir tek biz anlıyoruz. Sizin ne dediğinizi biz iyi anlıyoruz. Siz ‘Çözümsüzlük çözümdür’ diyorsunuz ama biz bunu yutmuyoruz. Çözümsüzlük çözüm değil, çözüm federasyondur” dedi.

“Bilgi ile düşünen bir gelenekten geliyoruz”

Cenevre’den büyük beklentileri olmadığını söyleyen Erhürman, kendilerinin gerçekleri bilen, bilgi ile düşünen ve inanan bir gelenekten geldiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın pozisyonunun, Nikos Anastasiadis’i çözüm istemeyen taraftan çıkarıp, hiç hak etmediği çözüm isteyen tarafa geçireceğini savunan Erhürman,  kendilerinin doğrunun ne olduğunu bildiklerini ve geleceğin federasyonla mümkün olduğunu bildiklerini kaydetti.

Paşa: Aynı inanç ve irade ile mücadele devam ediyor

CTP Lefkoşa İlçesi Sekreteri Cenk Paşa da, etkinlikte yaptığı konuşmada, yüreklerde yıllardır bitmeyen barış özlemi ile bir araya gelindiğini söyledi.

2003 yılında Doğancı’da yanan ilk ateşin üzerinden 18 yıl geçtiğini söyleyen Paşa, “Bu ateş ilk yandığında ben 19 yaşındaydım, o günlerde ülkemizde kalıcı barışın sağlanması için gece gündüz demeden yoldaşlarımız ile mücadele ediyorduk. Kıbrıs Türk halkı o günlerde de, ülkemizde barış için mücadele ediyordu, bugün de aynı inançla ve irade ile mücadelesine devam ediyor” dedi. 

Ülkemizde gerçekleşebilecek tek çözümün siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki kesimli bir federasyon olduğu görüşünü dile getiren Paşa, Federal Kıbrıs için yürünen yolun engelli olabileceğini ama umudumuzu kaybetmeden o yoldan yürümemiz gerektiğini dile getirdi.

 “Saat 17.00’de Peyak önünde buluşuyoruz”

Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden yapılan açıklamada, tüm yurttaşlara Bu Memleket Bizim Platformu’nun düzenlediği “Federasyon Yolunda Birlikte” yürüyüşüne katılım daveti yapıldı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi korteji, yürüyüşe katılmak üzere bugün saat 17.00’de Peyak önünde toplanacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık