AktüelGazedda'nın GündemiBarikatlar yarın açılıyor

Koronavirüs pandemisi gerekçe gösterilerek kapatılan barikatlar, yarından itibaren yeniden geçişe açılıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 3, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Koronavirüs pandemisi gerekçe gösterilerek kapatılan barikatlar, yarından itibaren yeniden geçişe açılıyor. Bir yılı aşkın süredir bazıları tamamen kapalı olan, bazılarında da sınırlı geçişlerin yapılabildiği 9 geçiş noktası, yarından itibaren yeniden geçişlere açılıyor.

Açılacak kapıların Ledra Palace, Beyarmudu, Akyar, Metehan, Bostancı, Lokmacı, Yeşilırmak, Derinya ve Aplıç olduğu ve geçişlerde, seviye 2 (turuncu) uygulamaları çerçevesinde 7 günlük negatif PCR veya antijen testi talep edilecek.

COVID-19 pandemisi tedbirleri kapsamında iki taraf arasındaki geçişler 29 Şubat 2020 tarihinden beri kapalıydı.

Kıbrıs Rum tarafı geçen yıl şubat sonunda Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı kapılarını koronavirüs önlemleri gerekçesiyle kapatmış, Kıbrıs’ın kuzeyindeki hükümet de 11 Nisan 2020’deki toplantısında koronavirüs önlemleri kapsamında tüm kara ve hava sınır kapılarının 30 Nisan’a kadar vatandaş olmayanlara kapatılmasına karar vermişti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin barikatı kapatma kararı, Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumlarca Lokmacı bölgesinde düzenlenen eylemlerle protesto edilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık