AktüelGazedda'nın GündemiBarikatlar 439 gündür kapalı!

2003 yılında Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyi arasında açılan barikatların kapatılmasının ardından tam 439 gün geçti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Koronavirüs salgını bahane gösterilerek kapatılan barikatlar tam olarak 439 gündür kapalı!

23 Nisan 2003’te açılan barikatların, koronavirüs pandemisi gerekçe gösterilerek kapatılmasıyla Kıbrıs’ın iki yakasında yaşayan insanlar, karşı tarafa 439 gündür geçemiyor.

Dünya Bankası ve AB Pulse Survey’in 2020 yılında yaptığı ankete göre, Aralık 2019 itibarıyle her üç Kıbrıslıdan birinin, son yedi gün içinde diğer toplumdan en az bir kişiyle görüştüğüne dikkat çekilmiş ve bunun 420 bin civarında bir sayıya tekabül ettiği ifade edilmişti.

20 milyona yakın geçiş

Barikatların açıldığı Nisan 2003 ile kapatıldığı 29 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşen 20 milyona yakın geçiş Kıbrıslıların barışçıl bir şekilde birbirleriyle görüşmesine imkan tanımıştı. Tarafların, Covid-19 pandemisine yönelik ayrı mücadele etmeyi seçmesi, Kıbrıs’ta yaşayan toplumlarda gerek ekonomik, gerekse sosyal yönden ağır sonuçlar bırakıyor.

29 Şubat’ta eylem yapılmıştı

Kıbrıs Cumhuriyeti yönetiminin, koronavirüsü bahane göstererek kapattığı 4 barikattan biri olan Lefkoşa’daki Lokmacı Kapısı’nda 29 Şubat’ta eylem yapılmıştı. 100’lerce Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk’ün katıldığı eylemde, polis şiddet kullanmış ve eylemcileri dağıtmaya çalışmıştı.

Eylemde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kapıyı aç Nikos!”, “Kıbrıs’ta barış engellenemez!”, “Aç” ve “Ela” sloganları atıldı. Kıbrıslıtürkler Yunanca, KıbrıslıRumlar ise Türkçe sloganlar atarak birbirlerine destek vermişti. Kıbrıslıtürkler’in açtıkları “Anastasiadis Taksim’e koşuyor, O’nu durdurun” pankartı yanı sıra, Kıbrıslırumlar da, üç dilde, “Ne toprak ne de su, ayrılmayı kabul etmeyiz” pankartı ile eylem yapmış, kapıya kurulan barikatı aşmak isteyen vatandaşlara çok sert müdahalede bulunan polis ekipleri ve UNFICYP askerleri, hem eylemcileri hem de basını hedef alarak tazyikli su ve biber gazı kullanmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık