Ekonomi PolitikkoronavirusBarikat geçişlerinde test zorunluluğu kaldırılmadı

1 Mart tarihi ile Türkiye’den Kıbrıs’a gerçekleşecek yolculuklarda aşılı bireylerden negatif PCR/Antijen testi talep edilmeyecek. Ancak barikat geçişlerinde aynı durum söz konusu değil. Açıklanan kararlara göre, barikat geçişlerinde aşılı kişilerden 7 günlük, aşısız kişilerden 48 saatlik test talebi sürüyor. 
Gazedda KıbrısŞubat 20, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

1 Mart tarihi ile Türkiye’den Kıbrıs’a gerçekleşecek yolculuklarda aşılı bireylerden negatif PCR/Antijen testi talep edilmeyecek. Ancak barikat geçişlerinde aynı durum söz konusu değil. Açıklanan kararlara göre, barikat geçişlerinde aşılı kişilerden 7 günlük, aşısız kişilerden 48 saatlik test talebi sürüyor. 

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz gün Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’na dayandırdığı açıklamasında, aşılı kişiler 1 Mart tarihinden itibaren herhangi bir negatif test göstermeksizin adaya giriş yapabilecek. Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: 

– Aşılı kişi tanımına göre ikinci doz aşısının üzerinden (Johnson için tek doz) 14 gün geçmiş ve 270 gün (9 ay) geçmemiş 18 yaş ve üzeri kişiler tam aşılı sayılacak ve PCR/antijen testi göstermeksizin ülkeye giriş yapabileceklerdir. 

-İkinci dozlarının(Johnson için tek doz) üzerinden 270 gün (9 ay) geçmiş 18 yaş ve üzeri kişilerin hatırlatma dozları yaptırmış olmaları halinde PCR/antijen testi göstermeksizin ülkeye giriş yapabileceklerdir. 

-18 yaş altı kişiler ise hatırlatma dozu aranmaksızın ikinci doz aşısının üzerinden (Johnson için tek doz) 14 gün geçmesi halinde PCR/antijen testi göstermeksizin ülkeye giriş yapabileceklerdir.

-Hastalığı geçirmiş kişilerin pozitif PCR testinin üzerinden en az 10 gün geçmiş ancak 180 gün geçmemiş kişiler PCR/antijen testi göstermeksizin ülkeye giriş yapabileceklerdir.  

– Yukarıdaki aşılı tanımlarına uymayan aşısız kişiler ise son 72 saatlik negatif PCR/ son 24 saatlik negatif antijen testi ile karantina olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Bu kişiler ülkeye girişlerinden 72-120 saat içerisinde PCR testlerini yineleyeceklerdir. 

Barikat geçişlerindeki karar farklı

Öte yandan, barikat geçişlerinde ise negatif test gösterme zorunluluğu devam ediyor. Kurul tarafından yapışan açıklamada, ada içi epidemiyolojik durum değerlendirmesi neticesinde geçişlerde seviye 3 kurallarının uygulanmaya devam edeceği ifade edildi. 

Seviye 3 nedir?

7 günde bir negatif PCR/Antijen testi ile geçecek kişiler

– Comirnaty(Pfizer/Biontech), Vaxzevria(Astrazeneca) ve Moderna aşıları ile tam doz aşılı olup ikinci doz aşılarının üzerinden 14 gün geçmiş kişiler. Soz dozlarının üzerinden 7 ay geçmemiş veya geçmesi halinde hatırlatma dozunu yapmış kişiler. 

 -Sinovac, Sinopharm veya Sputnik ve Johnson& Johnson aşıları ile tam aşılı olup ikinci dozunun (Johnson& Johnson aşısının 1. Dozunun) üzerinden 14 gün geçmiş kişiler. Son dozlarının üzerinden 3 ay geçmemiş veya geçmesi halinde hatırlatma dozunu yapmış kişiler.

– Aşısız orta eğitim öğrencileri (ortaokul ve lise öğrencileri), 5-11 yaş arası çocuklar ve  Kato Pyrgos’ta ikamet eden kişiler

Son 72 saatlik negatif PCR/ son 48 saatlik negatif antijen testi ile geçecek kişiler

Hiç aşı yaptırmamış kişiler

12 yaş ve üzeri olup hatırlatma dozu zamanı gelen ve hatırlatma dozunu yapmayan kişiler

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık