AktüelGazeddablogMehmet BirinciBarbarlık mı, uygarlık mı? (2) – Mehmet Birinci

Cumartesi (29/08/20) günkü köşe yazımı “emperyalist dünyanın içine düştüğü ve koronavirüs salgını ile derinleşen bunalıma sosyalizmden başka çare yoktur!” diyerek noktalamıştım.
Mehmet Birinci Mehmet BirinciEylül 2, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bu makale ilk kez 1 Eylül 2020 tarihinde Avrupa Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Cumartesi (29/08/20) günkü köşe yazımı “emperyalist dünyanın içine düştüğü ve koronavirüs salgını ile derinleşen bunalıma sosyalizmden başka  çare yoktur!” diyerek noktalamıştım.

Büyük devletler bu durum karşısında bir felaket anında kullanılmak üzere ayırdıkları tasarruflarını devreye sokarak sermaye düzenini koruma telaşı içine girdiler. Emperyalist devletlerin önlem paketlerinin bir bacağı sistemi koruyacak, öteki bacağı da krizin yükünü emekçilerin omuzlarına yükleyecek şekilde düzenlenmiştir.

Bu koşullar altında gerek bütün dünyada gerekse ülkemizde burjuvaların ilk işlerinin   önlem olarak krizi emekçilerin omuzlarına yüklemeye çalışmak olması bizler için sürpriz değildir. Koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik yıkımın faturası emekçilere, dar gelirli memurlara ve esnafa yüklenmek isteniyor. Buna karşı mücadele etmek, emekçilerin yaşam standartlarını korumak, ve krizden çıkmak için, kapitalist-emperyalist sistem dışında yeni bir yol gösterecek siyasi iradeye sahip bir önderlik şarttır.

Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya vb öne çıkan tüm ülkelerde, oturdukları yerden insanların başına bomba yağdırma yeteneğine sahip bu ülkelerde,  işçiler başlarındaki barbarları devirmelidir. Yoksa hem bu virüse hem de o barbarların bombalarına daha çok insan canı vermek zorunda kalacağız. Bu barbarlar ne kadar uzun süre iktidarlarını sürdürürlerse o kadar çok insanın canı yanacaktır. Bu barbarların bir an önce devrilmeleri ve öncelikle bu ve benzeri ülkelerde işçilerin iktidarı ele alıp tüm insanlığa insanca bir düzen imkanı sunmaları elzemdir.

O halde işçilerin önderliğinde ve tüm dünyada barbarların iktidarına son vermek için internet bağlantılarımızın başına geçelim. Her bir vatandaşın oy verme hakkını kendi sendikasında, kendi örgütünde kendi yerel yönetiminde kendi merkezi devletinde ve sürekli olarak kullanılabilecek siyasi mekanizmayı oluşturalım. Herkesin nesi var nesi yok bilindiği, parası ve varlıklarının bilindiği ekonomik mekanizmayı oluşturalım! Bilim insanları ve teknikerler, tıp insanları kompüterlerin başındaki tüm vatandaşları bu virüs belasının yenilmesi için bilimsel ve teknik olarak savaşan elemanlar olarak örgütlemeli. Her bir vatandaşın bir yönetici, bir ortak mülk sahibi ve bir deha olabileceği herkes tarafından bilinsin ve görünsün.  Tüm ülkelerde emekçilerden yana bir yönetimin çekirdeğini oluşturabilecek şekilde demokratik halk komitelerinin oluşturulması için mücadele edelim.

Mehmet Birinci

Mehmet Birinci

Ekonomist, Kıbrıs Sosyalist Partisi Genel Sekreteri

LGBT kitapcık