AktüelEkonomiEkonomi PolitikManşetBankalar kayıplarını keyfi bir şekilde halka ödetiyor

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, bazı bankaların taksitlendirilmiş vadeli TL borçlarında sözleşmelere aykırı bir şekilde astronomik faiz arttırımına giderek, ekonomik krizden dolayı oluşan mevduat açıkları ve kayıplarını halka ödettiklerini belirterek, bankaların sınırsız sömürü ve vurgununa göz yuman 4’lü koalisyon hükümetini şiddetle protesto etti. Yaşanan ekonomik kriz karşısında halkı koruyucu ve rahatlatıcı hiçbir ekonomik önlem almayan 4’lü koalisyon hükümetinin, zamlar ile krizin faturasını halka ödettiğini, diğer yandan da sürekli bahaneler yaratıp, süslü sözler...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 6, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, bazı bankaların taksitlendirilmiş vadeli TL borçlarında sözleşmelere aykırı bir şekilde astronomik faiz arttırımına giderek, ekonomik krizden dolayı oluşan mevduat açıkları ve kayıplarını halka ödettiklerini belirterek, bankaların sınırsız sömürü ve vurgununa göz yuman 4’lü koalisyon hükümetini şiddetle protesto etti.

Yaşanan ekonomik kriz karşısında halkı koruyucu ve rahatlatıcı hiçbir ekonomik önlem almayan 4’lü koalisyon hükümetinin, zamlar ile krizin faturasını halka ödettiğini, diğer yandan da sürekli bahaneler yaratıp, süslü sözler ile zamları meşru kılmaya çalıştığını vurgulayan Korkmazhan, bankaların keyfi faiz arttırımı karşısında hiçbir şey yapmayan hükümetin halkı yoksulluğa, iflaslara ve göçe mahkûm ettiğini kaydetti.

Biran önce Faiz Yasası yapılmalı!

Bankaların keyfi faiz arttırımı ile toplumu felakete sürüklemesine izin verilmemesini talep eden Korkmazhan, “Borçların ödenememesinin ve katlanmasının esas nedeni olan Birleşik Faiz uygulaması derhal kaldırılmalıdır. Borcun ana parayı geçmeyeceği, fazilerin keyfi ve sınırsız bir şekilde yükseltilemeyeceği, çağdaş bir faiz yasasının biran önce yapılması şarttır. Bunun yanında bankaların borç fazilerinde indirim yapması yönünde, gerekirse kanun hükmünde kararname ile yaptırım yapılmalıdır” dedi.

Bankaların kazançları, para işlemleri, kârları ve ödedikleri vergilere yönelik kapsamlı bir denetim talep eden Korkmazhan, “Bazı bankaların vergi kaçırdığı, usulsüz ve geri ödemesi olmayan krediler dağıttığı ve bazılarının ise kara para transferlerinde köprü işlevi gördüğü yönünde bir çok iddianın yanı sıra geçmişte bu yönde yaşanan ve kamuoyunun gündemine de gelen olaylar gerçekleşmiştir. Hükümet biran önce bankalara yönelik kapsamlı bir denetim süreci de başlatmalıdır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık