Ekonomi Politikkoronavirus“Bankalar ısrarcı olmayacak” ne demek?

Başbakan Ersan Saner, salgın döneminde uygulanacak ekonomik paketi açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başbakan Ersan Saner, salgın döneminde uygulanacak ekonomik paketi açıkladı. Açıklama sonrası gazeteci Emir Abdurrahman Bulut, Saner’e bankaların uygulayacağı faizlerle ilgili soru üzerine Saner’in “bankaların ısrarcı olmayacağı” açıklaması kafa karıştırdı.

Gazeteci Emir Abdurrahman Bulut’un Mart ayındaki kapanma sonrası taksit ödemesini öteleyen bankaların, borçlulara daha sonra faiz uygulamasıyla ilgili soru sordu. Alınan kararlar içinde bankalara faiz uygulamasıyla ilgili bir yaptırım yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya Başbakan Ersan Saner bir garip cevap verdi.

Saner konuya verdiği yanıtında, Merkez Bankası Başkanının bankalarla konuştuğunu ve bankaların bu konuda ısrarcı olmayacağını söyledi. Yapılan bu açıklamanın ne anlama geldiği ise belirlenemedi.

Yapımcı Mehmet Ekin Vaiz konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Ödemeler ertelendi mi? Ertelenmedi mi? Israrcı olmayan bankalar, taksitleri erteleyip faizi gene bize mi ödetecek? Israrcı olmamak hukuken ne demektir? Bizi gene bankaların insafına bıraktınız anlaşılan… Hükümeti ve Muhalefeti bu konuda somut olarak tavrını ortaya koymazsa, her banka, her vatandaşa farklı biçimde ve oranlarda “ısrarcı” olacak…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık