AktüelSanatYaşamBandabuliya Sahnesi’nde bir yabancılaşma hikayesi

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 21, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) tarafından Surlariçi’nde hizmete konulan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu(LBT) Bandabuliya Sahnesi’nde Altıdan Sonra Tiyatro tarafından dün (20 Eylül Perşembe) gece sahnelenen “He-Go” oyunu ile bir ilk yaşandı. Lefkoşa Surlariçi’nin kültür-sanat yaşamına önemli katkılar yapması vizyonuyla Bandabuliya’nın Toptancılar Hali bölümünde hizmete açılan Bandabuliya Sahnesi, yaz boyunca oynayan LBT’nin “Bir Bandabuliya Meselesi:Karagöz Sihirli Sebzeler” ve LBT’nin yeni sezon oyunu “Hayalet Kumpanya”dan sonra ilk kez bir konuk tiyatroyu ağırladı. 

LTB’nin sunduğu 16. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde dün gece Altıdan Sonra Tiyatro, Halil Babür’ün yazdığı,Yiğit Sertdemir’in yönettiği  “He-Go” oyununu sahneye koyarken Bandabuliya Sahnesi de tıklım tıklım doldu.

İnsanın insana ve en çokta kendine yabancılaşmasını anlatan oyun hem insan ilişkilerine hem de çevresel faktörler ve teknolojik yeniliklerden olumsuz etkilenen günümüz bireyinin gelişim süreçlerine getirdiği cesur yorumlar ile seyircinin beğenisini topladı. 

Ummanel’den Kadim’e festival plaketi
Oyun sonrasında Altıdan Sonra Tiyatro oyuncuları uzun  süre ayakta alkışlanırken LBT Sanat Yönetmeni ve Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel , Kumbaracı50 ve Altıdan Sonra Tiyatro Genel Koordinatörü Gülhan  Kadim’e festival plaketini takdim etti. Türkiye’nin en üretken tiyatrolarından Altıdan Sonra Tiyatro’yu festivalde konuk etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını kaydeden Ummanel tüm ekibi başarılı performanslarından dolayı tebrik etti.

Festival’in son haftası 25 Eylül’de Semaver Kumpanya ile başlayacak
10 Eylül’de başlayan festivalin son haftasında ise 25 Eylül’de Semaver Kumpanya’nın “Akşam Yemeği” oyunu ve 27 Eylül’de Dostlar Tiyatrosu’nun “Göçmenleeeer” oyunu yer alacak.

Festivalin gerçekleşmesine  platin sponsor olarak K. T. Petrolleri, altın sponsor olarak Cyprus XP Travel, salon sponsoru olarak YDÜ, gümüş sponsor olarak BEL-KOOP  destek verirken  Cookies, Golden Tulip ve Reisler Lojistik de festivale katkı koydu. 

Festival oyunlarına bilet biletinial.com adresinden ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©