AktüelKitapYaşamBalibar’ın Barış Akademisyenleri’ne ithaf ettiği son kitabı: “Özgür Söz”

Étienne Balibar’ın yeni kitabı “Libre Parole” çıktı. Marksist filozof bu kitabını Türkiye’deki Barış Akademisyenleri’ne ithaf ediyor. Gazete Karınca’dan Evrim Şaşmaz düşünürün ‘ifade özgürlüğü’ne eğildiği bu son kitabının içeriğini ve Barış Akademisyenleri’ne yaptığı ithafı derledi. Fransız Marksist düşünür Étienne Balibar’ın yeni kitabı “Libre Parole” (Özgür Söz), Éditions Galilée etiketi ile çıktı. Kitap, Balibar’ın farklı zaman ve şartlarda, farklı stillerle kaleme aldığı ve temelde ifade özgürlüğünü irdelediği üç makalesini günümüz şartlarında konuşma ve ifade özgürlüğü tartışmalarının yeniden...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 29, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Étienne Balibar’ın yeni kitabı “Libre Parole” çıktı. Marksist filozof bu kitabını Türkiye’deki Barış Akademisyenleri’ne ithaf ediyor.

Gazete Karınca’dan Evrim Şaşmaz düşünürün ‘ifade özgürlüğü’ne eğildiği bu son kitabının içeriğini ve Barış Akademisyenleri’ne yaptığı ithafı derledi.

Fransız Marksist düşünür Étienne Balibar’ın yeni kitabı “Libre Parole” (Özgür Söz), Éditions Galilée etiketi ile çıktı.

Kitap, Balibar’ın farklı zaman ve şartlarda, farklı stillerle kaleme aldığı ve temelde ifade özgürlüğünü irdelediği üç makalesini günümüz şartlarında konuşma ve ifade özgürlüğü tartışmalarının yeniden yönlenmesi ihtiyacıyla bir araya getiriyor.

Bu makalelerden ilki Balibar’ın Ocak 2018’de Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nda verdiği “Şiddet Zamanlarında Demokrasi ve Özgürlük” başlıklı konuşması.

İkincisi ise Fransa’da Charlie Hebdo çalışanlarının ‘Muhammed Karikatürü’nü yayınlamalarıyla ilişkilendirilen IŞİD saldırıları üzerine başlamış tartışmaya müdahale mahiyetinde ‘İfade özgürlüğü ve hakaret’ hakkında 2015’te ayrıntılandırdığı “Tezler”.

Üçüncüsü de 2013’te verilen ve bir sonraki sene Michel Foucault’ya göre cesaret ve hakikat anlayışını parrhesia* biçimlerinden yola çıkarak detaylandırıp yeniden şekillendirdiği “Seminer”.

Haberin tamamı için:

Étienne Balibar’ın Barış Akademisyenleri’ne ithaf ettiği son kitabı: “Özgür Söz” – Gazete Karınca

HABER MERKEZİ – Étienne Balibar’ın yeni kitabı “Libre Parole” çıktı. Marksist filozof bu kitabını Türkiye’deki Barış Akademisyenleri’ne ithaf ediyor. Evrim Şaşmaz düşünürün ‘ifade özgürlüğü’ne eğildiği bu son kitabının içeriğini ve Barış Akademisyenleri’ne yaptığı ithafı derledi. Haber: Evrim Şaşmaz Fransız Marksist düşünür Étienne Balibar’ın yeni kitabı “Libre Parole” (Özgür Söz), Éditions …

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©