AktüelEkonomi PolitikBakansız ekonomide TL yüzde 5 değer kazandı

TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının ardından ilk işlem gününe döviz kurları aşağı yönlü başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 9, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından ilk işlem gününe döviz kurları aşağı yönlü başladı. Cuma gününü 8,50 seviyesinden kapatan dolar, günün ilk yarısını 8,13 liradan tamamladı. TL yüzde 4,7 değer kazanırken, döviz kurundaki dalgalanmada, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın 19 Kasım’daki Para Politikası Kurulu’na ilişkin açıklaması da etkili oldu.

Ankara’da siyaset koridorları, pazar akşamı TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın instagram hesabından yaptığı istifa paylaşımıyla hareketlenirken, dikkatler piyasalara yöneldi.

Piyasalar ilk sinyali Asya borsalarında verdi. Dolar 8,50 lira seviyesinden 8,39 liraya geriledi. Euro 10 liradan 9.97 liraya geldi. Yurt içi piyasaların açılmasıyla erken işlemlerde dolar 8,42 seviyesinde işlem gördü. Euro ise yeniden 10 lirayı gördü.

Ağbal’ın faiz sinyali, döviz kurunu aşağı çekti

TC Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal’ın “19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır” açıklaması sonrası döviz kurları bir miktar daha geriledi.

Saat 10.00 civarında dolar 8,18 liraya geriledikten sonra 8,25-8,30 aralığında dengelendi. 8,07 lirayı gören dolar, günün ilk yarısını 8,13, euro 9,66, sterlin ise 10,68 liradan tamamladı.

Borsa yüzde 2,7 artıda

Güne yüzde 2,1 yükselişle başlayan BIST 100 Endeksi 2.7 artıda seyrediyor. Bankacılık endeksinde yükseliş yüzde 5 civarında.

Altın fiyatları da düştü

Altın fiyatları da haftaya yüzde 2,5-3 aralığında düşüşle başladı. Gram altın 530 liradan satılıyor. Geçen hafta 880 liraya kadar çıkan çeyrek altın ise 854 liradan el değiştiriyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..