koronavirusBakanlığın yapması gereken araştırmaları YDÜ yapıyor

YDÜ DESAM Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen araştırma sonucuna göre, KKTC’de SARS-CoV-2’nin en az 8 farklı varyantı tespit edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

YDÜ DESAM Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Koronavirüsün KKTC’de var olan viral soylarını araştırmak için yürüttüğü projenin ilk bölümünü tamamladığı duyuruldu.

Yapılan açıklamaya göre, SARS-CoV-2 Genom Analiz Raporu sonuçlarına göre, KKTC’de SARS-CoV-2’nin en az sekiz farklı varyantı tespit edildi.

Söz konusu araştırmada; Enstitü Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Prof. Dr. Murat Sayan, Prof. Bas Oude Munnick, Prof. Dr. H. Kaya Süer, Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören, Doç. Dr. Buket Baddal, Doç. Dr. Pınar Tulay, Dr. Reina Sikkema ve Arş. Gör. Gülten Tuncel Dereboylu araştırmacı olarak yer aldı.

“Aralık ayina kadar 5 farklı varyant tespit edildi”

Proje kapsamında, 5 Eylül 2020 – 5 Ocak 2021 tarihleri arasında 16 vakadan alınan örneklerle yapılan genom dizi analizi sonucunda, Kuzey Kıbrıs’ta en az sekiz farklı SARS-CoV-2 varyantının bulunduğu ve farklı ülkelerden köken alan bu varyantların yapısal çeşitlilik gösterdiği belirlendi.

“5 tanesi yerel bulaşa sebep olmadı”

Eylül-Aralık döneminde KKTC’de saptanan B.1.1.209 (Hollanda), B.1.1 (ABD), B.1.1.82 (Galler), B.1.1.162 (Avustralya) ve B.1 (İtalya) varyantlarının ülke içerisinde yerel bulaşa sebep olmadığı açıklandı.

Birleşik Krallik kökenli üç varyant yerel bulaşta etkili

Açıklamada, Aralık ayı ortasından itibaren Birleşik Krallık kökenli üç farklı varyantın (B.1.1.29, B.1.258 ve B.1.1.7) yayılmaya başladığı ve yerel bulaşta etkin oldukları belirlendiği

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık