AktüelEkonomi PolitikBakanlar Kurulu’ndan softa şaşırtması

Bakanlar Kurulu, dün akşam saatlerinde Resmi Gazete’de yayımladığı karara göre, Asya Bebeğin Türkiye’deki masraflarının karşılanacağını duyurdu. Tedavinin ne kadarının karşılanacağı ile ilgili net bir bilginin olmadığı karar, softa şaşırtması olarak yorumlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu, dün akşam saatlerinde Resmi Gazete’de yayımladığı karara göre, Asya Bebeğin Türkiye’deki masraflarının karşılanacağını duyurdu. Tedavinin ne kadarının karşılanacağı ile ilgili net bir bilginin olmadığı karar, softa şaşırtması olarak yorumlandı.

Bakanlar Kurulu, TC vatandaşı olmadığı için kas erimesini yavaşlatacak olan tedavisinin yapılması için götürüldüğü Ankara Şehir Hastanesi‘nde 4 haftadır tedavi bekleyen Asya bebeğin masraflarının ödenmesi kararını aldı.

Zolgensma ödenmeyecek

Gönüllüler tarafından oluşturulan inisiyatif geçtiğimiz günlerce Sağlık Bakanlığı önünde büyük bir eylem gerçekleştirmiş ve Bakan Ünal Üstel‘den, konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıması sözünü almışlardı.

Bugün alınan Bakanlar Kurulu kararına göre, Asya bebeğin Ankara’daki tedavi masrafları hükümet tarafından ödenecek.

Ancak Asya’nın asıl ihtiyacı olan 2,5 milyon Dolar değerindeki Zolgensma tedavisi için kampanya sürüyor, bununla ilgili hükümet tarafından herhangi bir adım atılmadı.

Türkiye sahip çıktı demişlerdi

SMA Tip1 hastası olan ve Zolgensma adlı 2.5 milyon Dolar değerindeki ilacı alması gereken Asya Bebek için aylardır toplumsal bir mücadele veriliyor.

Asya Bebek geçtiğimiz ay ‘Türkiye masrafları üstlendi’ denilerek Ankara Şehir Hastanesi’ne götürülmüş ancak TC vatandaşı olmadığı için kas erimesini yavaşlatacak olan ilacı dahi alamamıştı.

Karapaşaoğlu: Sorun çözülmedi

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan aktivist Halil Karapaşaoğlu, Bakanlar Kurulu’nda çıkan kararla ilgili ailenin haberi olmadığını ifade ederek, tedavinin zaten Türkiye tarafından karşılanacağını, Asya’nın da o yüzden Ankara’ya gittiğini hatırlattı.

Karapaşaoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

Asya 4 aylıkken Ankara’ya Bakanlar Kurulu kararında geçen antlaşma uyarınca gitmişti. Tedavi olamadan geri gönderilmişti. Şimdi ne oldu? Ne değişti? Gazeteci arkadaşlar lütfen haberi kamuya aktarırken daha hassas davransın. TC’nin zaten karşılayacağı ilacı kktc neden karşılıyor? Bizim asıl amacımız ve talebimiz Zolgensma ilacı idi. Asya’yı yaşatacak ilaç 2.4 milyon dolar olan ilaçtır. Bakanlar kurulu bu konuyla ilgili hiç bir açıklama yapmadı. Lütfen dikkatlı olalım. Sorun çözülmedi! Bu bir manipülasyon olabilir. Buna kimse alet olmasın!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık