AktüelEkonomi Politik“Bakanlar Kurulu Zolgensma ilacının ödenmesi konusunda karar aldı mı?”

Asya Bebek İçin Sağlık Hakkı Platformu, Asya bebeğin, Türkiye'deki tedavi masraflarının karşılanması kararıyla ilgili basın açıklaması yayımlayarak, hükümet, Sağlık Bakanlığı ve TC Elçiliği'ne sorular iletti. Yapılan açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Asya Bebek İçin Sağlık Hakkı Platformu, Asya bebeğin, Türkiye’deki tedavi masraflarının karşılanması kararıyla ilgili basın açıklaması yayımlayarak, hükümet, Sağlık Bakanlığı ve TC Elçiliği’ne sorular iletti. Yapılan açıklama şöyle:

Asya bebeğin tedavi masraflarıyla ilgili 15 Eylül 2021 çarşamba gecesi sosyal medyaya  Bakanlar Kurulu kararı düştü. Bu karar hakkında hükümeti, Sağlık Bakanlığı’nı ve TC Elçiliğini aşağıdaki sorulara yanıt vermeye davet ediyoruz.

1. Asya Bebek 4 aylıkken dün açıklanan anlaşma gereğince 15 Mart 2021 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilmişti. Asya Bebeğin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydı TC vatandaşı olmadığından yapılamamıştı. Kas erimesini durdurmak için gerekli olan ilaç sadece ve sadece ilaç şirketiyle yapılan anlaşmalar gereğince TC vatandaşı olanlara verilmektedir. Asya Bebek hâlâ TC vatandaşı değildir. Asya Bebek TC vatandaşı olmadan bu ilacı nasıl alacaktır?

2. Asya Bebek 4 hafta önce TC Elçiliği’nin girişimiyle, kas erimesi durdurmak için gerekli olan ilacın TC devletinin karşılayacağı vaadiyle Ankara Şehir hastanesine gitmişti. TC devleti Asya Bebeğin ilacını 4 hafta boyunca neden vermedi? TC devleti Asya Bebeğin tedavisini karşılamaktan vaz mı geçti? 

3. Tüm bürokratik işlemlerin halledildiğini söyleyen TC Elçiliği Asya Bebeğe TC vatandaşlığını neden vermiyor?

4. 10 Eylül Cuma günü Sağlık Bakanı Ünal Üstel ile Asya Bebek gönüllülerinin yaptığı görüşmede, Ünal Üstel gönüllülerin temsilcisine avukat eşliğinde 2.4 milyon dolar değerinde olan Asya Bebeği hayatta tutacak olan Zolgensma ilacını bakanlar kuruluna götüreceğinin sözünü vermişti. Bakanlar Kurulu Zolgensma ilacının parasının ödenmesi konusunda karar aldı mı? Karar alacak mı?

5. Ailenin bakanlar kurulunun almış olduğu kararla ilgili bilgisi yok. Asya Bebeğin kas erimesini durdurmak için gerekli olan ilaç farklı dozlardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı bu dozların bütününü mü ödeyecek?

Asya Bebek İçin Sağlık Hakkı Platformu olarak iki net talebimiz vardır. Birincisi Asya Bebeğin kas erimesini durdurmak için gerekli ilacın (Spinraza) Asya Bebeğe TC vatandaşlığı verilerek Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydının yapılıp, tedavisinin derhal başlamısıdır. İkincisi ise KKTC hükümeti tarafından 2.4 milyon dolar değerindeki Zolgensma ilacının parasının derhal karşılanmasıdır. Sağlık Bakanlığı ve Hükümetin aldığı kararı kamuoyunda yorumlara açık olmadan netleştirmesi gerekmektedir. Bu sorulara cevap verilmediği takdirde toplum büyük bir kaosa, Asya Bebek’de büyük bir bilinmezliğe bırakılacaktır.

Asya Bebek İçin Sağlık Hakkı Platformu (A)

Tuğçe Koruoğlu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık