koronavirusBakanlar Kurulu yeni kararları açıkladı

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Halkın uzun süreli karantina beklediği, Sendikal Platform'un da benzer yönde taleplerinin olduğu toplantıdan, tatminkar bir sonuç çıkmadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Halkın uzun süreli karantina beklediği, Sendikal Platform’un da benzer yönde taleplerinin olduğu toplantıdan, tatminkar bir sonuç çıkmadı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Bakanlar Kurulu kararlarını açıkladı. Özersay açıklamasında, gece kulübü, disko ve casinoların 1 Ekim’e kadar kapatılma kararı alındığını duyurarak, barlara sıkı uygulamalar ve katı kurallar getirileceği belirti.

Okullar açık kalacak

Okullarla ilgili karar alındığını da ifade eden Özersay, buna göre okul öncesi, ilkokul 1 ve 2’nci sınıfların eğitime devam edeceğini, ortaokul, lise ve üniversitelerde ise 1 Ekim’e kadar yüz yüze eğitim yapılmayacağını belirtti. Dershane, etüt ve kreşler açık kalacak.

Özersay ayrıca, online eğitimin devamını kolaylaştırmak için bilgisayar ve tabletlerde KDV ve stopaj vergilerinin sıfırlandığını da ifade etti.

Yurtdışından adaya gelmesi beklenen üniversite öğrencileri için özel gemi ve uçak seferleri düzenleneceğini de ifade eden Özersay, üniversitelerle Üniversite öğrencilerinin kademeli olarak adaya getirilmesi için toplantılar yapılacağını ve özel seferler düzenleneceğini de belirtti.

Seçim toplantıları yasaklandı

Özersay, seçimin YSK’nın belirlediği takvim doğrultusunda devam edeceğini de ifade ederek, tüm seçim toplantılarının yasaklandığını da kaydetti.

Bireysel spora engel yok

Bireysel spor ve antrenmanlarla ilgili bir engel olmadığını da söyleyen Özersay, spor müsabakalarının 1 Ekim’e kadar seyircisiz yapılacağını, çocuk oyun alanları ve parkların ise 1 Ekim’e kadar kapalı olacağını ifade etti.

Karantina ücretleri, karantinaya giren tarafından ödenecek

Özersay,  B kategorisinden adaya gelenlerin 7 günlük karantina zorunluluğunun devam ettiğini de belirterek, karantinaya girecek olan herkesin, karantina ücretini kendisinin ödeyeceğini ancak, üniversite öğrencilerinin karantina ücretlerini ödemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Düğünler ertelendi

Bakanlar Kurulu ayrıca, 1 Ekim’e kadar yapılacak olan düğünlerin ertelendiğini de duyurarak, 1 Ekim sonrasında yapılacak düğünlerle ilgili ek tedbirler alınacağını kaydetti.

Özel sektör çalışanlarına da ödenek

Kamuda kronik rahatsızlığı olanlara ilişkin daha önce alınan kararlar özel sektör için de geçerli olacağını ifade eden Özersay, Sağlık Kurulu’ndan sağlık durumunu onaylatacak kişilerin işe gitmeyeceğini ve çalışanların ödenek almasının sağlanacağını kaydetti. İşe gitmemesi durumunda işinden olacak olan özel sektör çalışanı hakkında bir açıklama ise yapılmadı.

Özersay, salgın kontrol altındadır diyerek sözlerine son verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık