koronavirusBakanlar Kurulu, meclisin yasama yetkisini gasp etti!

Küresel koronavirüs salgının Kıbrıs'ta da kendini göstermesinin ardından Bakanlar Kurulu, anayasaya aykırı kararlar almaya başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 4, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Küresel koronavirüs salgının Kıbrıs’ta da kendini göstermesinin ardından Bakanlar Kurulu, anayasaya aykırı kararlar almaya başladı.

Bakanlar Kurulu, Anayasa’ya aykırı bir şekilde, Meclis’in yasama yetkisini gasp etti. Sadece ekonomik konularda yasa gücünde kararname çıkarma yetkisine sahip olan Bakanlar Kurulu, son günlerde yetkisi olmamasına rağmen Sokağa Çıkma Yasası’nda da değişiklikler yapmaya başladı.

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu, Sokağa Çıkma Yasağı Yasası tahtında öngörülen “suç ve cezaları” değiştirip düzenlediğini, yasağa uymayıp sokağa çıkanlara 1 yıla kadar hapis, 3 asgari ücrete kadar para cezası getirildiğini duyurmuştu.

“Covid-19, Anayasa Hukuku’nun tüm kavramlarını yeniden yazdırıyor”

Konuyla ilgili Avukat Tacan Reynar kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, içinde bulunduğumuz sürecin, ülkenin yurttaşlarına hukuki güvenlik açısından çok şey öğrettiğini ifade ederek, hiç kimsenin bu yapıda güvenli olmadığını belirtti.

Reynar yaptığı açıklamada, kktc’de Covid-19 salgınının Anayasa Hukuku’nun tüm kavramlarını yeniden yazdırdığını da ifade ederek, Bakanlar Kurulu’nun anayasaya aykırı bir şekilde Meclis’in yasama yetkisini gasp ederek yasa değiştirdiğini belirtti. Reynar, atılan bu adımın kuvvetler ayrılığına da hukuk devletine de aykırı olduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık