AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusBakanlar Kurulu kararlarını kim denetleyecek?

Bakanlar Kurulu dün akşam, tüm özel ve kamuda çalışan işçilerin idari izinli olduğunu duyurdu. Ancak Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu kararı kimin denetleyeceği ile ilgili bilinmezlik sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu dün akşam, tüm özel ve kamuda çalışan işçilerin idari izinli olduğunu duyurdu. Ancak Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu kararı kimin denetleyeceği ile ilgili bilinmezlik sürüyor.

Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu’nun dün akşam aldığı kararları açıkladı. Buna göre,

“İtfaiye, polis maliye, sivil havacılık, sağlık ve maliye ve benzeri hizmetler kamuda görev yapan tüm görevliler, 27 Mart 2020 tarihine kadar idari izinli sayılacaklardır. Özel sektörde, eczane, benzin istasyonu, fırın ve market dışındaki tüm işletmeler, kumarhaneler de dahil olmak üzere 27 Mart’a kadar kapalı olacaktır. Hükümet olarak, zaruri olmadıkça sokağa çıkılmaması yönünde çağrı yapıyoruz. Önümüzdeki 48 saatte, gelişmelere bağlı olarak kısmi veya tam sokağa çıkma yasağı alınması da değerlendirilecek.”

Öte yandan, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara rağmen, ülke genelinde birçok işyeri hizmet vermeye devam ediyor. İnşaat sektöründen gaz ve su dağıtım şirketlerine kadar birçok işyeri çalışmaya devam ediyor.

Çalıştırılmaya devam eden işçilerle ilgili şikayet hattı olup olmadığı ise bilinmiyor…

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, açık kuaför, restaurantlar olduğunu belirtti. Harmancı’nın açıklaması şöyle:

Açık kuaförler/ berberler var, restaurantlar var, lütfen bunun denetim mekanizmaları nasıl olacak ivedi belirlenmeli, insanlarla bire bir temas eden meslekler bunlar, gidenler ayrı vaka! ama kapalı tutabilmek için denetim mekanizmaları bir an önce oluşturulmalı ve eylem planı duyurulmalı.

Fotoğraf: Arşiv

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık