AktüelEkolojiAyluga Göleti’nde oksijen seviyesi çok düştü

Ayluga Göleti'nde oksijen eksikliği, balıkların yaşamını riske atıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 26, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ayluga Göleti’nde birçok balık kıyıya sürüklenmiş halde bulundu. Sosyal Medya üzerinden paylaşım yapan duyarlı vatandaşlar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Taşkent Doğa Parkı, Sadece balıkların öldüğü alanlarda değil genel olarak gölette sudaki oksijen seviyesinin düşük olduğunun gözlemlendiğini ifade ederek, göletteki oksijen seviyesinin arttırılmasına yönelik bazı su motorların çalıştırılması için Gazimağusa Belediyesi ile iletişime geçildiği kaydedildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Bu sabah Merkezimize ulaşan birçok ihbar ve görüntü neticesinde DoğaPark, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Hayvancılık Dairesini bilgilendirmiş, Hayvancılık Dairesi yetkilileri de olay yerine gidip incelemede bulunmuş ve gölet suyunun analizleri gerçekleştirmiştir.

Sadece balıkların öldüğü alanlarda değil genel olarak gölette sudaki oksijen seviyesinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Bu aşamada çözüm göletteki balıkları toplamak değil sorun daha fazla büyümeden oksijen seviyesinin iyileştirilmesi için çalışma yapmaktır.

Bu noktada Hayvancılık Dairesi ve Bakanlık, göletteki oksijen seviyesinin arttırılmasına yönelik bazı su motorların çalıştırılması için Gazimağusa Belediyesi ile iletişime geçilmiştir. Bunun dışında göletteki ölü balıkların da toplanması ile ilgili de yine Belediye ile iletişime geçilmiştir.

Göletten balık toplayan vatandaşlarımız lütfen bu balıkları ülkemizdeki herhangi başka bir gölete götürüp bırakmayın, bu çok sakınca doğurabilecek bir durumdur.

Toplanan balıklar Doğa Parkına ulaştırılabilir. 1190 Yaban Hayat Destek Hattını 7/24 arayabilirsiniz.

Not: Son not olarak da ayrıca videoda birçok akvaryum ve süz havuzu balığı da göze çarpmaktadır. Lütfen bakamadığınız balıkları ülkemizin gölet ve barajlarına bırakmayınız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık