AktüelTemasAyia Napa’da iki toplumlu plaj temizliği

Kampanyaya 20'si dalgıç 38 gönüllü katıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gönüllüler, deniz atıklarıyla mücadele eden iki toplumlu bir proje çerçevesinde Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikte Ayia Napa limanı yakınlarındaki bir kilometrelik plaj ve deniz tabanından beş kilodan fazla sigara izmariti, plastik atıklar ve balıkçılık ekipmanları topladı.

Haber:Cyprus Mail

Çeviri: Gazedda

Temizlik kampanyası Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve deniz çöpü sorununu Kıbrıs’ta diyalogu teşvik etmek ve daha yakın ilişkiler kurmak için bir araç olarak kullanmayı amaçlayan 36 aylık bir proje olan iki toplumlu MarLitCy projesi (“Sinerji, Kapasite Geliştirme ve Barış İnşası için Deniz Atıkları”) tarafından organize edildi.

Projeye katılanlar arasında  Mağusa Suriçi Derneği (MASDER), AKTİ proje ve araştırma merkezi, Enalia Physis Çevre Araştırma Merkezi ve Kuzey Kıbrıs Dalış Merkezleri Derneği de dahil olmak üzere bir dizi Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sivil toplum örgütü yer alıyor.

Enalia Physis direktörü Marios Papageorgiou, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Ayia Napa belediyesinin desteğiyle hem sahili hem de Ayia Napa limanına yakın deniz dibini temizlemek için düzenlenen kampanyaya 20’si dalgıç 38 gönüllünün katıldığını söyledi.

AKTİ’nin operasyon müdürü Dimitra Ortodoksou, organize plajların sigara izmaritleri gibi daha küçük, kurtulması zor çöplerle dolu olduğunu belirterek plajların temizlendikten sonra bile kumda kalan küçük plastiklerle dolu olduğunu kaydetti. “Temizliğin ilk 20 veya 30 dakikasında beş kilogramdan fazla küçük çöp biriktirdik. Toplamda yaklaşık 3.500 sigara izmarit, çok sayıda şişe kapağı, pipet ve diğer küçük plastikleri topladık” dedi.

Dalgıçların deniz tabanından kıyıdan denize ulaşan plastik şişelerin yanı sıra şezlonglardan metal ve plastik parçaları topladığını da sözlerine ekleyerek denizde kaybolduktan sonra bile balık tutmaya devam ettikleri için ciddi bir sorun olan olta ve ağlar da bulduklarına işaret etti.

Ortodoksou, projenin önemli olduğunu çünkü çöp atma konusunda farkındalık yaratma ortak hedefine yönelik iki toplumlu eylemi teşvik ettiğini ve çöp atmayı önlemenin toplamadan daha önemli olduğunu vurguladı.

Kimon Dalış Kulübü müdürü Pambos Theodorou, dalış ekiplerinin her kampanyada daha az çöp toplaması nedeniyle halkın davranışını değiştireceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. “Her yıl daha iyiye gittiğimize ve mesajımızın iletildiğine inanıyorum” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık