AktüelGazedda'nın Gündemi“Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararı uygar dünyaya provokasyondur”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiades, Twitter hesabından, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi, uygar dünyaya ve onu temsil eden uluslararası organlara bir başka provokasyondur diye yazdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiades, Twitter hesabından, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi, uygar dünyaya ve onu temsil eden uluslararası organlara bir başka provokasyondur diye yazdı.

Anastasiades, “Türk hareketi tarihi bir çarpıtma ve tüm dünyadaki Hıristiyanlar için özel bir değere sahip bir dünya mirası anıtının kutsallığına saygısızlık oluşturuyor” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı da  Ayasofya katedralinin camiye dönüştürülmesini kınayan bir bildiri yayınlayarak, yeni Türk provokasyonunu tüm uluslararası forumlarda gündeme getirileceğini kaydetti.

Bildiride “Yüzyıllar boyunca Ayasofya, Doğu’nun Batı ile buluştuğu ve tüm dünya medeniyetinin ayrılmaz bir parçası olan Hıristiyanlığın sembolü olmuştur” dendi.

Bildiride “Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararı” Dünyanın kültürel mirasına ve uluslararası hukukun her kuralına, BM ve UNESCO’nun değer ve ilkelerinin ihlaline ve bu tür anıtların korunması için uluslararası anlaşmaların ihlaline yönelik provokasyondur” ifadesine yer verildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık