AktüelPolitikaAvusturya’da Aşırı Sağ Kaybetti, Çevreci Van der Bellen Cumhurbaşkanı Oldu

Avusturya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini bağımsız aday Alexander Van der Bellen kazandı. Aşırı sağcı aday Norbert Hofer yenilgiyi kabul etti. Sputnik’te yer alan haberde Avusturya Haber Ajansının verilerine göre ülkede yeniden yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini eski Yeşiller lideri ve bağımsız aday Van der Bellen oyların yüzde 53.3’ünü alarak kazandı. Aşırı sağcı rakibi Norbert Hofer ise oyların yüzde 46.7’sini aldı.  Hofer’in göçmen karşıtı partisi ‘Özgürlük Partisi’ de zaferi nedeniyle Van der Bellen’i kutladı. Avusturya’da resmi olmayan sonuçlara göre...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 5, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avusturya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini bağımsız aday Alexander Van der Bellen kazandı. Aşırı sağcı aday Norbert Hofer yenilgiyi kabul etti.

Sputnik’te yer alan haberde Avusturya Haber Ajansının verilerine göre ülkede yeniden yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini eski Yeşiller lideri ve bağımsız aday Van der Bellen oyların yüzde 53.3’ünü alarak kazandı. Aşırı sağcı rakibi Norbert Hofer ise oyların yüzde 46.7’sini aldı.  Hofer’in göçmen karşıtı partisi ‘Özgürlük Partisi’ de zaferi nedeniyle Van der Bellen’i kutladı.

Avusturya’da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanı seçilen Alexander Van Der Bellen, “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım, partiler üstü bir pozisyonda hareket edeceğim, kimseyi ayırmadan herkesi kucaklayacağım” dedi.

Van Der Bellen, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Hofburg Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyası boyunca kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Seçim sonuçları ile Avrupa’ya pozitif bir sinyal verildiğini belirten Van Der Bellen, görev süresince Avrupa yanlısı bir tutum içerisinde olacağını ifade etti. Herkesi kucaklayacağını vurgulayan Van Der Bellen, “Dünyaya açık hareket edeceğim, beni seçen, seçmeyen, çok ya da az isteyerek seçen herkesin cumhurbaşkanı olacağım, partiler üstü bir pozisyonda hareket edeceğim, kimseyi ayırmadan herkesi kucaklayacağım.” diye konuştu.

HOFER YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Hofer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, seçimi kaybettiğini kabul etti. Norbert Hofer, Facebook hesabından yaptığı açıklamasında, “Çok derin bir üzüntü içerisindeyim. Bu sefer olmadı. Alexander Van Der Bellen’i başarısından dolayı tebrik ediyorum. Bütün Avusturyalıların birlikte olmasını ve beraber hareket etmesini diliyorum. Biz hepimiz Avusturyalıyız. Hangi siyasi tercihte bulunup bulunmadığı önemli değil.” ifadelerini kullandı. Başbakan Christian Kern’de yaptığı açıklamada, “Yeni Cumhurbaşkanımız Van Der Bellen’i tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. Yükselen aşırı sağın gölgesinde sandığa giden Avusturya’da Hofer eğer Cumhurbaşkanı seçilseydi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, Avrupa’da seçilen ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacaktı. Mayısta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini  Van der Bellen çok az bir farkla rakibinin önünde tamamlamış, Hofer’in partisinin usulsüzlük yapıldığı iddiaları nedeniyle seçimin tekrarlanmasına karar verilmişti.

PROPAGANDA SAVAŞLARI BAŞLADI

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte taraflar arasında adeta propaganda savaşı başladı.

Aşırı sağcılar ve Yeşiller, kendi adaylarının önde olduğunu ileri sürdü. İlk sonuçlara göre Hofer, Van Der Bellen’i yendiğini ileri sürerken, devlet televizyonu ORF, Van Der Bellen’in seçimi kazandığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan sayılmış ilk seçim sonuçlarına göre, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) adayı Norbert Hofer yüzde 52,6, Yeşiller Partisi’nin adayı Alexander Van Der Bellen’in aldığı oy oranı ise yüzde 47,4 olarak görülüyor.

Ancak söz konusu verilere göre Avusturya genelinde Van Der Bellen’in oyu bir önceki seçime oranla yüzde 30, Hofer’in oyu ise yüzde 17 oranında artış gösterdi. Buna göre Alexander Van Der Bellen’in kazandığı belirtildi. Devlet televizyonu ORF de sayılmamış oy oranlarını da hesaba katarak, seçimleri Van Der Bellen’in kazandığını duyurdu.

Resmi sonuçlar, mektuplu oyların sayılmasından sonra yarın akşam saatlerinde ya da öbür gün açıklanacak.

AB’DEN İLK TEPKİLER

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Alexander Van Der Bellen’i tebrik etti. Tusk, aşırı sağcıların adayı Norbert Hofer’in seçimi kaybettiğinin belli olmasının ardından Van Der Bellen’e tebrik mektubu gönderdi. Yeni cumhurbaşkanına ‘candan tebriklerini’ ileten Tusk, hem AB Konseyi hem de kendi adına başarılar diledi. Donald Tusk, mektubunda, “Birçok zorlu sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde, Avusturya’nın ortak Avrupa çözümleri bulma ve Avrupa’daki birliği korumaya yönelik yapıcı katkı yapmaya devam etmesi esastır” ifadelerini kullandı.

Seçimlerde Van Der Bellen’in kazanması AB açısından büyük önem arzediyordu. Aşırı sağcı Hofer’in kazanması durumunda ise AB’de birliğin sarsılacağı yorumları yapılıyordu. AB ve sığınmacı karşıtı açıklamalarıyla bilinen Norbert Hofer, AB’nin daha fazla merkezileşmesini ve Türkiye’nin üye olması halinde Avusturya’nın birlikten ayrılması gerektiğini savunuyordu.

AB ve sığınmacı yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Alexander Van Der Bellen ise Müslümanlara ve göçmenlere karşı daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyordu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık