AktüelEkolojiAvustralya’daki yangınlarda ölen hayvan sayısı güncellendi: 1,25 milyar

Avustralya'daki yangınlarda hayatını kaybeden canlılar için verilen yarım milyar rakamı, kurbağalar, yarasalar ve omurgasız türler de eklenince 1,25 milyara çıktı. Uzmanlar bir çok türün yok oluşun eşiğinde olduğunu söylüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İklim krizinin etkilerini dramatik şekilde hisseden Avustralya, kıtayı etkileyen yüksek sıcaklıklar ve kuraklığın sebep olduğu yangınlarla boğuşurken, milyonlarca canlı da bu yangınlarda hayatını kaybetti. Yeşil Gazete’nin haberine göre, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ve Sidney Üniversitesi’nin birlikte yaptığı bir çalışmaya göre bu yangınlar sırasında Avustralya’da hayatını kaybeden canlı sayısı 1,25 milyar.

Bir çok tür yokoluşun eşiğinde

Geçtiğimiz hafta ülkede yangınlarda ölen hayvan sayısının 500 milyon olduğu açıklandığında bu büyük bir üzüntüye neden olmuştu. Ancak yeni çalışmalar sayının çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise yapılan hesaplamalara ülkenin yarısının ve pek çok türün dahil edilmememesi.

Geçen haftaki sayıları veren Sidney Üniversitesi’nden akademisyen Chris Dickman’ın çalışması ülkenin sadece güneyine odaklanıyordu ve memeliler, kuşlar ile sürüngenleri kapsıyordu.

Ancak, WWF’nin sunduğu katkı ile Dickman çalışmasının sınırını genişletti ve ülkenin bütünüyle ilgili bir hesaplamaya gitti. Ayrıca bu hesaba kurbağa türlerini, omurgasız canlıları ve yarasaları da dahil etti. Böyle olunca sayı 1,25 milyara çıktı. Uluslararası Okyanus Fonu Direktörü Rebecca, hayvanların büyük bir kısmının alevler tarafından yutulduğunu, birçoğunun da yeterli besin bulamadıkları için öldüğünü belirtti. WWF Avustralya Direktörü Dermot O’Gorman ise kaybolan ormanların yeniden ortaya çıkması için on yıllar geçmesi gerektiğini ve birçok canlı türünün yok oluşun eşiğinde olacağını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık