AktüelEkolojiAvustralya’da son 50 yılın en büyük felaketi

Avustralya'nın doğu yakasında hafta sonu şiddetlenen yağmur ülkede panik yarattı. Binlerce insan yağışlarla birlikte başlayan sel felaketi yüzünden tahliye oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Avustralya son yılların en büyük doğa felaketiyle karşı karşıya…

Hafta sonu başlayan sağanak yağmur ve şiddetli fırtına ülkenin doğu yakasında sel baskınlarına sebep oldu. New South Wales bölgesinde binlerce insan tahliye edilirken, bölgedeki binlerce ev de sular altında kaldı.

New South Wales eyaletinin valisi Gladys Berejiklian, taşkın ve sel felaketinin ülkenin en kalabalık eyaletini çok etkilediğini belirtirken, “Bu sandığımızdan da kötü. Özellikle Sydney’nin kuzeybatısı deniz seviyesine yakın olduğu için çok etkilendi. Dün bu sel felaketinin ülkenin son 20 yılda gördüğü en büyük felaket olduğunu düşünüyorduk. Fakat bunun 50 yılda görülen en büyük felaket olduğunu anladık” dedi.

Berejiklian, 4 binden fazla insanın daha tahliye edileceğini açıklarken bölgedeki birçok cadde ve sokak yükselen sular nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

2019 yılının sonunda Avustralya’da başlayan yangınlar 2020 yılında da devam etmiş ve New South Wales eyaletinin yaklaşık yüzde 7’si küle dönmüştü.

Yetkililer Warragamba Barajı’nın da aralarında olduğu birçok barajın taşmak üzere olduğunu açıklarken 13 bölge için taşkın riski uyarısı yapıldı.

Local residents wade through floodwaters with their belongings as the state of New South Wales experiences widespread flooding and severe weather, in Sydney, Australia, March 21, 2021. REUTERS/Loren Elliott
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık