koronavirusAvustralya mahkemesinden sürpriz Djokovic kararı

Avustralya'da mahkeme ülkeye girişte aşı belgeleri eksik olduğu gerekçesiyle vizesi iptal edilen Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesinin iadesine ve tenisçinin tutulduğu sığınmacı merkezinden salınmasına hükmetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 10, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Teniste erkeklerde dünya sıralamasında birinci sırada bulunan Sırp tenisçi Novak Djokovic’in Avustralya’da yaşadığı vize sorunuyla ilgili davada hâkim tenis yıldızının vizesinin iadesine ve sığınmacıların tutulduğu gözaltı merkezinden 30 dakika içinde serbest bırakılmasına hükmetti.

YargıçAnthony Kelly, tenisçinin Melbourne havalimanında yetkililere Avustralya Açık Tenis Turnuvası organizatörleri ve iki tıbbi panel tarafından verilen tıbbi muafiyet belgesini gösterdiğini belirterek “Bu adam başka daha ne yapabilirdi ki?” dedi.

Ancak Avustralya hükümetinin avukatı Christopher Tran, mahkeme kararına rağmen Avustralya göç bakanlığının Djokovic’i ülkeden sınırdışı etme yetkisi bulunduğunu ve bu durumda Djokovic’in üç yıl süreyle ülkeye giriş yapamayacağını söyledi.

Mahkeme belgeleri Djokovic’in aşı olmadığını gösteriyor. Ancak tenisçi aşı belgesine ihtiyacı olmadığını çünkü geçen ay Covid-19 olduğunu gösteren evrakları olduğunu belirtiyor. Avustralya makamları son altı ayda hastalığı atlatanların aşı belgesi zorunluluğundan geçici olarak muaf olabileceğini açıklamıştı.

Ne olmuştu?

17-30 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da düzenlenecek Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na katılmak üzere Çarşamba günü Melbourne’a uçan dünyaca ünlü tenisçi Novak Djokovic’in ülkeye girişine Avustralya Sınır Gücü (AFB) tarafından izin verilmedi. Sınırların güvenliğinden sorumlu AFB, Djokovic’in havalimanında sorguya çekildikten sonra, belgelerindeki eksiklik nedeniyle vizesinin iptal edildiğini açıkladı. Djokovic’in geceyi iltica başvurusu reddedilen göçmenlerin tutulduğu bir otelde geçirdiği belirtildi.

Djokovic’in ülkeye giriş işlemleri sırasında Covid-19’a karşı aşılarının tamamlandığını belgelemesi gerekiyordu. Aşıya şüpheyle yaklaşan açıklamaları ile bilinen Djokovic, ülkeye girişte aşıdan muaf olduğuna dair özel izin belgesi göstermişti.

Aşı olup olmadığına dair açıklamalarda bulunmayan Djokovic, aşı zorunluluğuna  karşı çıkıyordu. Sırp raket Salı günü Instagram hesabından yaptığı paylaşımda da, 17 Ocak’ta başlayacak turnuva için özel izin aldığını belirtmişti.

Dünyaca ünlü tenisçinin paylaşımı Avustralya’da öfkeyle karşılandı. Dünyada en uzun süreli kapanan ülke olan Avustralya’da uzun süre sıkı seyahat kısıtlamaları uygulanmıştı. Aşı oranının yüksek olmasına rağmen, Omicron varyantının yayılmasıyla ülkede vaka sayıları da yeniden artışa geçti.

Sırp tenisçinin Avustralya’ya girişine izin verilmemesi Avustralya ve Sırbistan arasında diplomatik gerginliğe de yol açmıştı.

Sporcunun Avustralya Açık’a katılıp katılamayacağı belirsizliğini koruyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık