AktüelEkolojiAvustralya Başbakanı’ndan itiraf: Krizi yönetemedim

Avustralya'da aylardır süren yangınlarla mücadelede yetersiz kaldığı için eleştirilen Başbakan Morrison katıldığı programda kriz yönetiminde hataları olduğunu itiraf etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, katıldığı bir televizyon programında ülkede Eylül ayından beri kontrol altına alınamayan yangınlarla ilgili olarak kriz yönetiminde hataları olduğunu itiraf etti. Morrison, yangın kriziyle ilgili bir kamu soruşturması açılmasını desteklediğini söyledi.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, ABC Televizyonu‘na konuşan Morrison, “Sahadaki bazı gelişmeleri çok daha iyi yönetebilirdim” dedi. Morrison, bakanlarından oluşturulacak bir Kraliyet Komisyonu‘nun soruşturmayı yürütmesine destek vermelerini isteyeceğini belirtti.  Buna ek olarak Başbakan, iklim kriziyle mücadele politikasını gözden geçireceğinin sinyallerini de verdi.

Vatanadaşlar Başbakan’a tepkili

Morrison, ülkede aylardır süren yangınlarla baş etmede yetersiz kalması ve iklim krizi ile mücadelede gerekli adımları atmaması sebebiyle çokça eleştiriliyor.  Avustralya’da, Başbakanı Scott Morrison’ın ülke tarihinin en büyük orman yangınlarıyla boğuşurken ABD’nin Hawaii eyaletine tatile gitmesi eleştiri konusu olmuştu.

Yangınlardan en fazla etkilenen New South Wales ve Victoria eyaletlerine ziyaret gerçekleştiren Morrison, bölgedeki halkın kendisiyle konuşmak istememesi ve tepki göstermesi üzerine ziyaretini yarıda kesmek zorunda kalmıştı.

Yüz binler sokakta

Geçtiğimiz Cuma günü ise iklim grevinde yüz binlerce kişi başta Sydney ve Kanberra olmak üzere birçok şehirde sokağa çıkmıştı. Eylemciler Morrison’ı eleştiren pankartlar ve sloganlar eşliğinde kitlesel yürüyüşler gerçekleştirmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık