AktüelDünyaAvukat Ebru Timtik hayatını kaybetti

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu başlatan avukat Ebru Timtik, 238'inci günde Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

“Örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay hapis cezası verilen Avukat Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucunun 238. gününde, kaldırıldığı Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi‘nde yaşamını yitirdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇDH) üyesi Timtik, durumunun kötüleşmesi üzerine, bulunduğu Silivri Cezaevi’nden hastaneye nakledilmiş; avukatları tarafından yapılan tahliye talepli tedbir başvurusu, “Maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik ciddi bir tehlike yok”  gerekçesiyle reddedilmişti.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), son günlerde hayati tehlikesi artan Timtik’in sağlık durumuna ilişkin yaptığı ilk açıklamada, “Ebru Timtik’in nabzı durdu. Doktorların kalp masajı yaptıklarının bilgisini aldık” bilgisini paylaştı. HHB, daha sonra yaptığı açıklamada ise Timtik’in yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Timtik’le birlikte ölüm orucuna başlayan ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal da 205 gündür ölüm orucunu sürdürüyor.

Ne olmuştu?

Çağdaş Hukukçular Derneği davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara “örgüt üyeliği”, “yardım ve yataklık” suçlamalarıyla 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ÇHD davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı.

Anayasa Mahkemesi, 14 Ağustos’ta ölüm orucundaki avukatlar Aytaç Ünsal ile Ebru Timtik’in tahliye talepli tedbir başvurusunu, “Maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik ciddi bir tehlike yok”  gerekçesiyle reddetti.

Timtik’in durumunun kötüleşmesi üzerine üç gün önce bir açıklama yayımlayan ÇHD, şu ifadeleri kullanmıştı: 

“Ebru’yu kaybediyoruz. Saatlerimiz değil, dakikalarımız kaldı. Geç kalmak üzereyiz. Sıvı ve vitamin tüketimi durdu ve karnında şişlik belirdi. Ebru öldürülüyor, yeter artık! Ebru’yu yaşatabilmek için acilen tahliyesi ve bağımsız hekimlerce sağlığının kontrolü gerekiyor.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık