koronavirusAvrupa’ya uyarı: İkinci dalgaya hazırlanın

Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü Dr. Andrea Ammon, Avrupa'nın ikinci bir korona virüsü dalgasına hazır olması gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC), korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı önlemlerin hafifletildiği Avrupa’da ikinci virüs dalgası konusunda uyarıda bulundu. ECDC direktörü Dr. Andrea Ammon, bu ihtimalin artık bir teori olmaktan çıktığını söyledi ve “Asıl soru ikinci dalganın ne zaman gerçekleşeceğidir” dedi.

‘Virüs daha çok dolaşıma girdi’

Dr. Ammon, “Virüs etrafımızda; ocak ve şubat aylarına kıyasla daha çok dolaşımda. Kıyamet günü resmi çizmek istemem ama gerçekçi olmalıyız. Şimdi rahatlamanın zamanı değil” dedi.

‘Kısıtlamaların hafiflemesi kararlılığı zayıflatıyor’ 

Avrupa’da karantina tedbirleri kademeli olarak kaldırılırken, sınırlar da yavaş yavaş açılıyor ve seyahat kısıtlamaları hafifletiliyor. Ammon ise bu süreçte insanların ‘kararlılığının da zayıfladığını’ söyleyerek, vakalarda düşüşün gözlemlenmesiyle insanların rahatladığını ancak bunun yanlış olduğunu dile getirdi.

Tatil planı yapanlara uyarı

Korona virüsüyle savaşın uzun süreceğini söyleyen Ammon, “Sonsuza kadar sürer mi bilmem ama hızlıca biteceğini de sanmıyorum” dedi. Tatil hazırlığı yapan ve karantinaya ‘mola vermek’ isteyen insanları da uyardı: “Bir tatile çıksalar bile eskisi gibi olmayacak. Bu aşamada size ‘tatile gidin, ellerinizi yıkarsanız her şey yoluna girer’ diyemem. Mesafenizi korumalısınız.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık