AktüelEkonomi PolitikAvrupa’nın en yüksek enflasyon oranına sahip para birimini kullanıyoruz

WorldBank’ın 2019 verilerine göre Avrupa ülkeleri içerisinde en düşük enflasyona sahip ülke 0.3 oranla Kıbrıs Cumhuriyeti, en yüksek enflasyon oranına sahip ülke ise %15.2 ile Türkiye oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hemen gerisinde aynı enflasyon oranına sahip Yunanistan ve Portekiz yer alıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 4, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Çiğse Dedeoğlu

WorldBank’ın 2019 verilerine göre Avrupa ülkeleri içerisinde en düşük enflasyona sahip ülke 0.3 oranla Kıbrıs Cumhuriyeti, en yüksek enflasyon oranına sahip ülke ise %15.2 ile Türkiye oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hemen gerisinde aynı enflasyon oranına sahip Yunanistan ve Portekiz yer alıyor.

Türkiye ise sıralamada geri kalmış ülkelerin arasında kendine yer buldu. Türkiye’nin hemen üstünde 11.4% enflasyon oranıyla Nijerya ve bir altında 15.8% ile Etiyopya yer almakta.

2019 yılı Avrupa Birliği enflasyon ortalaması 1.6, OECD ülkeleri ortalaması ise 1.7. Türkiye’nin enflasyon oranı AB ve OECD ortalamasının 8 katından daha yüksek.   

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz 2020’de aylık yüzde 0,58, artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında % 11,76 oldu.  Bir önceki ayın verilerine göre ise Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa genelinde en düşük enflasyon artışını gösterdi. (2.2%)

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine göre küresel gıda enflasyonu Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %6,5 gerileme kaydetti.

Türkiye’de ise TÜİK’in Mayıs ayında yayınlanan verilerine göre gıda enflasyonunun artışta olduğu gözlemlendi. Buna göre, Mayıs’ta gıda fiyatları yıllık olarak %12,9 artış kaydetti.

2019 yılının son aylarında küresel gıda enflasyonu ile Türkiye gıda enflasyonu arasındaki farkın büyük ölçüde kapandığı fakat Covid-19 salgınına bağlı olarak bu fark Şubat ayında 3 puana, Nisan ayında 14 puana ve Mayıs’ta ise 19 puana yükseldi.

kktc’de Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) Ocak 2019 rakamlarına göre ise yıllık gıda enflasyonu yüzde 41,60, genel yüzde ise 30,94 şeklinde açıklanmıştı.

Coronavirüs salgınının kktc ekonomisine etkilerinin incelendiği GSYİH, Enflasyon ve Döviz ile ilgili Tahminlerin bulunduğu Temmuz ayı raporunda 2020 yılsonunda enflasyonun tüketici fiyatlarında % 12.9 şeklinde olacağı öngörülmüştür.

Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa’nın en düşük enflasyon oranına sahip ola dursun, ‘kktcliler’ aynı topraklarda Avrupa’nın açık ara en yüksek enflasyon oranına sahip para birimini kullanıyor. Türkiye fiyatlarıyla karşılaştırıldığında kktc’deki pahalılık ve enflasyon daha ciddi boyutlara varmıştır. kktc bu durumdan  elinde olmadan etkilendiği gibi, bu durumla mücadele edecek ekonomik güce veya yetkiye de sahip değildir. Bu yüzden sütü, suyu, sağlığı, ulaşımı en pahalısından satın almaya devam edecektir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..