AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaAvrupa’dan kınama mesajları yağıyor

Kuzey Kıbrıs’ta 15 Ocak 2019 tarihinde Kıbrıslı Türk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesi: İnsan haklarının açık bir ihlali… EBCO Başkanı Friedhelm Schneider, bugün Halil’in tutuklanıp 20 gün boyunca hapsedilmek üzere cezaevine gönderilmesi akabinde bir açıklama yaparak şunları belirtti: “Kıbrıslı Türk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu salt barışçıl görüşleri ve zorunlu askerliğe gerçek ve içten itirazından ötürü hapsedilmiştir; vicdanının sesini dinlediği için mahkumdur. EBCO, açık bir insan hakları ihlali teşkil eden hapsedilmesini kınamaktadır. EBCO, derhal ve koşulsuz...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 16, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kuzey Kıbrıs’ta 15 Ocak 2019 tarihinde Kıbrıslı Türk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesi: İnsan haklarının açık bir ihlali…

EBCO Başkanı Friedhelm Schneider, bugün Halil’in tutuklanıp 20 gün boyunca hapsedilmek üzere cezaevine gönderilmesi akabinde bir açıklama yaparak şunları belirtti:

“Kıbrıslı Türk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu salt barışçıl görüşleri ve zorunlu askerliğe gerçek ve içten itirazından ötürü hapsedilmiştir; vicdanının sesini dinlediği için mahkumdur. EBCO, açık bir insan hakları ihlali teşkil eden hapsedilmesini kınamaktadır. EBCO, derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını ve vicdani ret hakkının, Avrupa hukuku, uluslararası hukuk ve insan hakları standartlarına uygun bir şekilde tanınmasını talep etmektedir.” 

Bu olay, askerlik hizmetine dair vicdani ret hakkının tanınması ile ilgili değişiklik öngören yasa tasarısının Meclis’e sunulmasından sadece günler sonra yaşanmıştır.

EBCO Halil ile dayanışmakta ve Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi’nin cezaevi önünde bugün gerçekleştirdiği dayanışma eylemini desteklemektedir.

****

Kıbrıslı Türk Vicdani Retçi Halil Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesi ile ilgili Avrupa Birleşik Solu – İskandinav Yeşil Solu açıklaması:

Kıbrıslı Türk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu vicdani retçi olduğunu ve Kıbrıs’ın işgal altındaki kısmında orduda seferberliğe katılmayacağını 2013 yılında açıklamıştı. 

Karapaşaoğlu, zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış ve bir kez de seferberliğe katılmıştı. Ancak 2014-2017 yılları arasında seferi olarak hizmet etmeyi reddetmişti. ‘Askeri mahkeme’ 3 Ocak 2019 tarihinde mahkumiyeti ile sonuçlandı ve 2000 TL para veya hapis cezasıyla cezalandırıldı. 

Kıbrıs’ın işgal altındaki kuzey kesimindeki ‘askeri mahkemenin’ bu kararına hali hazırda itiraz dosyaladı. Ancak, bugün para cezası ödemeyi reddettiğinden ötürü tutuklandı. Şimdi de 20 gün boyunca hapis cezası çekecek. 

Avrupa Birleşik Solu – İskandinav Yeşil Solu olarak, Halil Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesini üzüntü ile karşılamaktayız, ve bu vesileyle hem Halil, hem militarizme karşı duran tüm vicdani retçiler, hem de şiddetsiz düşünme biçimlerini yükseltmek için mücadele eden herkese olan desteğimizi ve dayanışmamızı beyan ederiz.

 

***

AKEL Avrupa Parlamentosu üyesi Takis Hadjigeorgiou:

Barışçı ve yeniden birleşme için mücadele eden Halil Karapaşaoğlu’nun mahkûm edilmesi

Bugün Kıbrıslı Türk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, seferberlik görevini yerine getirmeyi reddetmesi sonucu kendisine uygulanan 2.000 Türk Lirası para cezasını ödemeyi reddettiği için, 20 gün boyunca hapsedilmek üzere cezaevine götürüldü.

3 Ocak’ta Avrupa Komisyonu’na verdiğim yazılı soruyu takiben, Avrupa Birleşik Solu – İskandinav Yeşil Solu grubundaki Avrupa Parlamentosu milletvekillerini Karapaşaoğlu’nun mahkum edilmesi hakkında bilgilendireceğim. Bilgilendirmede, Karapaşaoğlu’na bir dayanışma bildirisi yayınlanmasını talep edeceğim.

Aynı zamanda, gelecek hafta Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısı Dimitris Papadimoulis ve Avrupa Vicdani Retçiler Bürosu (EBCO) ile ortak bir toplantı düzenlenmesi için adımlar atılıyor. Toplantıda, yurttaşımız Halil’in durumu hakkında bilgilendirme yapılması ve serbest bırakılması için yapılabilecek ortak eylemlerin konuşulması amaçlanacak.

Hatırlatma: Avrupa Komisyonu’na yönelttiğim soruda, (o zamanlar) Halil Karapaşaoğlu’nun mahkum edilme olasılığının kınanmasını ve Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye diplomatik girişimlerde bulunmasını talep etmiştim.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık