AktüelDünyaAvrupa’da son 25 yılın en büyük Amerikan tatbikatı

18 ülkenin ortak olacağı tatbikatta 37 bin asker harekete geçirilecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 3, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Avrupa’da son 25 yılın en büyük Amerikan tatbikatı gerçekleşecek. Defender-Europe 20 adı verilen tatbikat, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşecek.

ANF’nin haberine göre Avrupa’da son 25 yılın en kapsamlı Amerikan tatbikatı olarak değerlendiriliyor. 18 ülkenin ortak olacağı tatbikatta 37 bin asker harekete geçirilecek. Tatbikata Avrupa cephesinde özellikle Almanya, Polonya ve Baltık ülkeleri katılacak.

Soğuk Savaş’ın ardından Avrupa’da askeri efektiflerin yıllarca azaltılması ardından, bu büyük tatbikatın 2014’te Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasıyla yaşanan stratejik altüst oluşu yansıttığı ifade ediliyor.

DEFENDER-Europe 20 is the Largest Deployment of U.S.-Based Forces

DEFENDER-Europe 20 is the largest deployment of U.S.-based forces to Europe for an exercise in the more than 25 years. It is the deployment of a division-size combat-credible force from the United States to Europe, the drawing of equipment and the movement of personnel and equipment across the theater to various training areas.

Tatbikata ABD’nin 20 bin dolayında ek asker katması bekleniyor. ABD’nin askeri gücünü göstermek amacıyla öngörülen tatbikat için, 9 bin asker zaten konuşlandırılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Pazartesi AFP’ye yaptığı açıklamada tatbikatın hedefinin Rusya olmadığını savundu.

Stoltenberg, bu tatbikatın “ABD’nin NATO ile Avrupa’nın özgürlüğü ve güvenliğine olan güçlü bağlılığını” gösterdiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri, “Özel olarak herhangi bir ülkeye yönelik değildir ve gerekli hallerde NATO’daki ittifaklarına yardım etmek için Avrupa’ya Amerikan güçlerinin hızlı bir şekilde konuşlandırılması kapasitesini göstermesi gerekiyor” dedi.

Image result for Defender-Europe 20"

“NATO, bir savunma ittifakıdır ve sözkonusu olan bir savunma tatbikatıdır” diyen Stoltenberg, “Rusya ile bir çatışma aramıyoruz ama gerçek şu ki, bu ülkenin son faaliyetleri istikrarı ve güvenliği azalttı” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, “Rusya’nın iç sınırlarında kendisini güvende hissetme hakkı var ama aynı durum (NATO’ya) üye devletler için de geçerli” şeklinde konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..